Firma planuje przeprowadzenie transportu w sobotę. Czy można takiemu pracownikowi udzielić zamienny dzień wolny przed zaplanowaną pracą w sobotę, a jeżeli tak to z jakim maksymalnie wyprzedzeniem - jeśli założyliśmy miesięczne okresy rozliczeniowe? Czy jeżeli w okresie dwutygodniowym kierowca będzie przebywał na 48 godz. odpoczynku nieprzerwanym oraz na 24 godz. skróconym odpoczynku nieprzerwanym. jego czas pracy będzie prawidłowy?
Odpowiedź na to pytanie uzależnione jest od kilku zasadniczych elementów takich jak: forma zatrudnienia, stanowisko na jakim jest zatrudniona osoba kierująca pojazdem, rodzaj wykonywanego przewozu, przyjęty system czasu pracy, czy też uregulowania wewnętrzne w firmie.
Zakładamy więc, że pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę na stanowisku kierowcy, a wyjaśnienie odnosi się wyłącznie do przepisów ogólnie obowiązujących, pamiętając jednak, że na równi z tymi przepisami ważne są przepisy wewnątrzzakładowe.
Praca na stanowisku kierowcy stanowi specyficzną kategorię wśród pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, co często charakteryzuje chociażby brakiem możliwości jej zaplanowania z góry.
Dlatego dla tej grupy pracowników zostały określone pewne wyjątki od podstawowych zasad uregulowanych w Kodeksie pracy, które zostały wprowadzone ustawą o czasie pracy kierowców, a niektóre z nich dotyczą właśnie systemów i rozkładów czasu pracy.
Z artykułu dowiesz się, jakie zasady regulują czas pracy kierowców oraz jakich wytycznych się trzymać, żeby można było zlecić kierowcy pracę w sobotę.
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: