Filtruj treść
Filtruj

Odpowiedzialność przewoźnika za utratę dokumentów przewozowych

Michał  Dynerowicz

Autor: Michał Dynerowicz

Dodano: 17 czerwca 2024
Odpowiedzialność przewoźnika za utracone dokumenty przewozowe

Odpowiedzialność przewoźnika za zagubione, zniszczone lub utracone dokumenty przewozowe zależy od: rodzaju wykonywanego transportu, właściwego terytorialnie prawa, etapu przewozu drogowego itd. Różne mogą być tego konsekwencje, natomiast a żadnym wypadku nie może być to odmowa zapłaty za fracht, w sytuacji oczywiście, gdy sam towar zostać skutecznie dostarczony.  

Korzyści 
  • Od czego zależy odpowiedzialność przewoźnika za brak dokumentów?
  • Jaka jest maksymalna odpowiedzialność przewoźnika wg SDR i prawa krajowego?
  • Czy przewoźnik może wstrzymać płatność za fracht z powodu braku dokumentów?
  • Pobierzesz wzór oświadczenia o utraconych dokumentach.

Przeczytaj także:

Przewoźnik jest odpowiedzialny za dokumenty przewozowe jakie otrzymał od nadawcy. Odpowiedzialności przewoźnika różni się w zależności od rodzaju wykonywanego przewozu drogowego, a także w zależności od właściwego prawa które znajdzie zastosowanie.

Odpowiedzialność za dokumenty przy międzynarodowych przewozach drogowych

W przypadku międzynarodowego przewozu drogowego towarów do którego zastosowanie znajdują przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego drogowego przewozu towarów (CMR), przewoźnik odpowiada jak komisant za zagubienie lub niewłaściwe użycie dokumentów wymienionych w liście przewozowym i dołączonych do niego lub wręczonych przewoźnikowi; jednakże odszkodowanie, które go obciąża, nie może przewyższyć odszkodowania, jakie należałoby się w razie zaginięcia towaru.

Maksymalne odszkodowanie za zaginięcie towaru SDR

Odszkodowanie za zaginięcie towaru nie może przekroczyć 8,33 jednostki rozrachunkowej za każdy kilogram masy brutto towaru. Wspomniana jednostka rozrachunkowa to tzw. specjalne prawo ciągnienia (SDR) którego wartość można ustalić poprzez analizę kursu NBP.

Ważne:

Obecnie 1 jednostka rozrachunkowa to średnio 5,30 zł (czerwiec 2024 r.). Wobec powyższego, odszkodowanie nie powinno przekraczać 44,15 zł za 1 kilogram brutto.

Odszkodowanie może być jednak wyższe jeżeli nadawca zadeklarował w liście przewozowym wartość towaru lub specjalny interes w jego dostawie.

Odpowiedzialność za utracone dokumenty transportowe wg krajowych przepisów

Z kolei w myśl naszych rodzimych przepisów ustawy Prawo przewozowe, przewoźnik odpowiada za szkodę wynikłą z utraty, niewykorzystania lub nienależytego wykorzystania dokumentów wymienionych w liście przewozowym i do tego listu dołączonych albo złożonych u przewoźnika, chyba że nie ponosi winy.

Odpowiedzialność przewoźnika za dokumenty na terytorium innego kraju

Zwracam uwagę na to, że – w zależności od wykonywanej operacji transportowej – zastosowanie mogą znaleźć przepisy obowiązujące na terytorium państwa przyjmującego (np. przy wykonywaniu przewozu kabotażowego w Niemczech może zaistnieć konieczność zastosowania niemieckich przepisów regulujących odpowiedzialność przewoźnika).

Konsekwencje utraty dokumentów w zależności od etapu transportu drogowego

Należy pamiętać, że konsekwencje utraty dokumentów transportowych będą różne w zależności od tego na jakim etapie przewozu drogowego nastąpiła ich utrata.

Wspomniane przepisy dotyczą utraty dokumentów na etapie między przyjęciem ładunku do przewozu a jego oddaniem do dyspozycji odbiorcy.

Jeżeli natomiast doszło do utraty dokumentów po dostarczeniu przesyłki do odbiorcy, to konsekwencje będą znacznie ograniczone, bowiem w istocie doszło do wykonania umowy przewozu. Problemy jakie mogą wystąpić to np. problem z rozliczeniem wymienionych palet.

Czy za brak dokumentów można odmówić zapłaty za fracht?

Zważywszy na treści stosowanych w praktyce zleceń transportowych może również dojść do problemów w uzyskaniu zapłaty frachtu.

Warto jednak pamiętać, że odmowa zapłaty frachtu ze względu na niedostarczenie nadawcy oryginalnych dokumentów transportowych wraz z fakturą, w sytuacji, kiedy przewóz został wykonany, jest niezgodna z prawem.

Michał  Dynerowicz

Autor: Michał Dynerowicz

ekspert z zakresu prawa związanego z transportem drogowym, prelegent szkoleń dla kadry zarządzającej przedsiębiorstw transportowych, absolwent studiów podyplomowych z zakresu prawa gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (praca dyplomowa na temat statusu prawnego kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym), a wcześniej Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Własna praktyka doradcza - Prawnik w transporcie
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x