Mija właśnie pierwsze 6 miesięcy obowiązywania przepisów o delegowaniu wynikających z pakietu mobilności. Przypominamy, ze delegowaniu podlegają tylko kierowcy wykonujący kabotaż i cross-trade. Za to trzeba im wypłacać wyrównanie do poziomu pełnego wynagrodzenia, a nie wynagrodzenia minimalnego w kraju przebywania. Do wynagrodzenia nie można zaliczyć diet i ryczałtów z tytułu podróży służbowych.
Przewozy kabotażowe są w całości objęte obowiązkami związanymi z delegowaniem. Już wcześniej były traktowane jako usługa pociągająca za sobą obowiązki wynikające z delegowania pracowników.
Przewozy cross-trade – transgraniczne przewozy towarów lub osób pomiędzy państwami innymi niż państwo przewoźnika, czyli takie przewozy, które nie mają żadnego związku z państwem siedziby przewoźnika – również podlegają przepisom dotyczącym delegowania pracowników.
Pprzepisy dotyczące delegowania obejmują również kierowców wykonujących przewozy kombinowane, gdy przewóz wykonywany na odcinku drogowym odbywa się w obrębie przyjmującego państwa członkowskiego lub ma charakter przewozu międzynarodowego innego niż przewóz dwustronny.
Z artykułu dowiesz się:
Jaki typ przewozów objęty jest delegowaniem?
Które przejazdy są zwolnione z delegowania?
Jakie uproszczenie wprowadziło delegowanie?
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: