Parlament przyjął ustawę regulującą sprawy transportu: drogowego osób i towarów oraz morskiego i kolejowego, w związku z konfliktem w Ukrainie. Ma ona pomóc obywatelom Ukrainy, którzy ze względu na działania wojenne zostali zmuszeni opuścić swój kraj. Regulacja: przedłuża ważność świadectw kierowców z Ukrainy, zamraża obowiązek przestrzegania rozkładów jazdy przy przewozie osób, przedłuża ważność praw jazdy obywateli Ukrainy oraz zawiesza obowiązek posiadania dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu (z Ukrainy). Sprawdź pozostałe zmiany.
Parlament uchwalił ustawę o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Ma ona wspomóc rozwiązanie narastającego kryzysu humanitarnego oraz pomóc uchodźcom przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa reguluje m.in. kwestię - dokumentów stosowanych w transporcie i ruchu drogowym w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Przedstawiamy zmiany jakie wprowadziła.
Wszystkie świadectwa kierowców, które utraciły albo utracą ważność od 24 lutego 2022 r. zachowują ważność do 31 grudnia 2022 r. Dotyczy to już wydanych świadectw kierowców, tj. przed 24 lutego 2022 r.
Główny Inspektor Transportu Drogowego będzie wydawał świadectwa kierowców dla obywateli Ukrainy na wniosek przedsiębiorcy z datą ważności do 31 grudnia 2022 r., co pozwoli na ich uznawanie przez służby kontrolne państw członkowskich.
Wniosek powinien zawierać:
Regulacja wprowadziła czasowe ułatwienia związane z wykonywaniem międzynarodowych przewozów autobusowych. W przypadku wykonywania międzynarodowego przewozu osób w relacji Ukraina – Polska, przewóz taki na terytorium RP może odbywać się z odstępstwami od warunków określonych w zezwoleniu.
Wprowadzone odstępstwa polegają na braku obowiązku stosowania się do:
Rozwiązanie to ma na celu ułatwienie przewozu uchodźców z Ukrainy do określonych miejsc docelowych.
Przeczytaj także:
Apel o zakaz przewozu towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi
Transporty leków na Ukrainę oraz uchodźców – bez tachografów
Ustawa zniosła obowiązek wymiany prawa jazdy wydanego przez Ukrainę, na polskie prawo jazdy - po 6 miesiącach od dnia uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu.
W połączeniu ze specustawą covidową oznacza to, że: w okresie pandemii i 60 dni po niej - uznaje się nieważne prawa jazdy (te, którym wygasł termin ważności) za ważne.
Osoby, które nie mogą wymienić prawa jazdy na polskie - uzyskanie karty kwalifikacji kierowcy, zapewni uznawalność dokumentów i możliwość świadczenia pracy w charakterze kierowcy zawodowego.
Ponadto za ważne uznaje się prawa jazdy wydane przez Ukrainę, których termin ważności upłynął.
Specustawa wprowadziła ułatwienia w zakresie przedłużenia wiz dla kierowców z Ukrainy. W dokumencie podróży ukraińskiego kierowcy, naklejkę wizową potwierdzającą przedłużenie wizy krajowej umieszcza wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu tego kierowcy.
Do 31 grudnia 2022 r. wyłączono wymóg posiadania przez kierującego pojazdem zarejestrowanym za granicą dodatkowego dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu, jeżeli prawo to nie wynika z dowodu rejestracyjnego.
Wobec zaistniałej sytuacji może być utrudnione spełnienie przez kierujących pojazdami przyjeżdżającymi z Ukrainy obowiązku posiadania i uzyskania takiego dokumentu.
Przepis wyłączający będzie dotyczył tylko tych pojazdów, które przekroczyły granicę RP z Ukrainą od 24 lutego 2022 r.
Ustawa weszła w życie z dniem ogłoszenia ale zaczęła obowiązywać wstecznie - od 24 lutego 2022 r.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: