Filtruj treść
Filtruj

PIT-11 trzeba przekazać do 31 stycznia!

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 stycznia 2020
PIT-11 trzeba przekazać do 31 stycznia!

Wraz z końcem stycznia 2020 roku upływa termin do złożenia przez płatników informacji oraz deklaracji  rozliczeniowych m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 rok. Poniżej przypominamy podstawowe zasady ich przekazywania oraz oznaczenia obowiązujących w tym zakresie formularzy.       

Lp.

Rodzaj obowiązku

Podstawa prawna

1.

Przekazanie urzędowi skarbowemu PIT-11 (tj. informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) za 2019 rok.

Do urzędu skarbowego informację PIT-11 należy przekazać wyłącznie elektronicznie. Adresatem jest organ według miejsca zamieszkania podatnika. Natomiast w przypadku podatników, do których ma zastosowanie ograniczony obowiązek podatkowy (tj. nierezydentów) – informację tę składa się w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Należy to zrobić w terminie do końca stycznia następnego roku po roku, którego dotyczy wspomniana informacja. Z kolei termin przekazania PIT-11 za ubiegły rok podatnikowi (dopuszczalna jest tu również tradycyjna forma papierowa) – upłynie  2 marca 2020 r.

art. 35 ust. 10, art. 39 ust. 1, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 6 ustawy o PIT

2.

Przekazanie urzędowi skarbowemu PIT-8C (tj. informacji o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych) za 2019 rok.

W informacji PIT-8C wykazuje się przychody kapitałowe, np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, a także z realizacji praw z nich wynikających, z  odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną czy objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Nie ujmuje się w niej natomiast tzw. przychodów z innych źródeł, w szczególności stypendiów lub kwot, z tytułu których wypłacający nie pobiera zaliczki na podatek (do ich rozliczania służy bowiem obecnie PIT-11). Informację PIT-8C przekazuje się do urzędu skarbowego (właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku nierezydentów urzędu skarbowego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych) – zasadniczo w terminie do 31 stycznia następnego roku za rok podatkowy. Przekazanie to jest dokonywane wyłącznie w formie elektronicznej. Natomiast podatnikowi należy przekazać tę informację, również jako dokument papierowy – w terminie do końca lutego (w odniesieniu do informacji PIT-8C za 2019 rok termin ten upłynie 2 marca 2020 r.). 

art. 39 ust. 3 ustawy o PIT

3.

Złożenie PIT-4R (tj. rocznej deklaracji  o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) za 2019 rok.

Deklarację roczną PIT-4R wysyła się (drogą elektroniczna) wyłącznie do urzędu skarbowego – właściwego według miejsca zamieszkania bądź siedziby płatnika. Termin do jej złożenia to  koniec stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który zaliczki były pobierane i odprowadzane. Deklaracji PIT-4R nie trzeba  natomiast przekazywać podatnikom (np. pracownikom). Płatnik sporządza w tym celu wyłącznie jedną taką deklarację, niezależnie od liczby pracowników (świadczeniobiorców), za których w trakcie roku podatkowego opłacał zaliczki na podatek dochodowy. Nie muszą jej sporządzać podatnicy wpłacający zaliczki na PIT wyłącznie za siebie (np. prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą).

art. 38 ust. 1a, art. 42 ust. 1a i art. 42e ust. 5 ustawy o PIT

4.

Złożenie PIT-8AR (tj. rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym)  za 2019 rok.

Deklaracja PIT-8AR składana jest do urzędu skarbowego (właściwego według miejsca zamieszkania bądź siedziby płatnika) wyłącznie drogą elektroniczną. Zasadniczo należy to zrobić w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, którego ten dokument dotyczy. Nie przekazuje się jej natomiast podatnikom. Sporządzają ją płatnicy pobierający zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, np. od przychodów osiąganych przez nierezydentów ze źródeł określonych w art. 29 ustawy o PIT, wygranych w konkursach i grach, świadczeń otrzymanych przez byłych pracowników, tj. emerytów lub rencistów, czy należności z tytułu tzw. małych umów zlecenia i o dzieło (do 200 zł).

art. 42 ust. 1a ustawy o PIT

5.

Złożenie PIT-16A, tj. deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

Deklarację składa się do urzędu skarbowego w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

art. 31 ust. 4 ustawy o PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x