Prezydent 27 stycznia 2022 r. podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Dzień wcześniej ostateczny kształt nowelizacji został przyjęty przez Sejm, który zaakceptował prawie wszystkie (15 z 16) poprawki wprowadzone do ustawy przez Senat. Sprawdź czego dotyczyła jedyna odrzucona poprawka.
Wśród nich znalazły się m.in. poprawki:
Jedyna poprawka, która nie zyskała akceptacji posłów była niestety bardzo istotna dla przewoźników. Polegała na zwolnieniu z odpowiedzialności za nieprawidłowe rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne i odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy przewoźników wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, którzy skorygują swoje rozliczenia do dnia 31 sierpnia 2022 r.
Przeczytaj także:
Delegowanie kierowców: od 2 lutego 2022 r. tylko za pomocą IMI
Takie rozwiązanie miało uchronić przewoźników przed negatywnymi konsekwencjami wynikającymi ze zmiany stanu prawnego, do którego będą się musieli dostosować w bardzo krótkim czasie.
W kolejnych artykułach przedstawimy szczegółowo nowe brzmienie przepisów (ustawy o transporcie drogowym i ustawy o czasie pracy kierowców).
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: