Rząd przygotował projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych. Po jej wejściu w życie, od 20 października 2020 r., e-doręczenia oraz doręczenia hybrydowe - mają stanowić podstawowy sposób wymiany pism z urzędami publicznymi.
Projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych wprowadza doręczenie elektroniczne, początkowo jako domyślny, ale docelowo – jako podstawowy kanał wymiany korespondencji wymagającej potwierdzenia jej nadania lub odbioru. E-doręczenie będzie więc równe pod względem prawnym z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym.
Polecamy także:
Na potrzeby realizacji doręczenia elektronicznego zostanie stworzony nowy rejestr publiczny, tzw. baza adresów elektronicznych – jednak dla wszystkich urzędów publicznych. Wpis adresu do doręczeń elektronicznych do tej bazy będzie zobowiązywało podmiot publiczny do doręczania pism na ten adres. Osoby fizyczne będą mogły korzystać z jednego, własnego adresu do doręczeń elektronicznych, który będzie mógł być wykorzystany do korespondencji ze wszystkimi pozostałymi podmiotami korzystającymi z doręczenia elektronicznego.
Doręczenia elektroniczne będą realizowane przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) oraz dostawców komercyjnych. Do końca 2025 r. obsługa urzędowych e-doręczeń zostanie powierzona Poczcie Polskiej.
Nowością będzie tzw. doręczenie hybrydowe. Dzięki niemu osoby, które z różnych przyczyn nie będą jeszcze gotowe na wymianę korespondencji elektronicznej otrzymają możliwość odbierania tradycyjnej przesyłki listowej. Doręczenie hybrydowe ma polegać na tym, że podmiot publiczny wyśle do adresata przesyłkę w wersji elektronicznej, a operator wyznaczony, tj. Poczta Polska, te przesyłkę wydrukuje i dostarczy w postaci papierowej. Usługa ta ma być wykonywana w sposób zapewniający ochronę tajemnicy pocztowej, czyli przy zachowaniu bezpieczeństwa i poufności informacji.
Dwie podstawowe korzyści jakie wynikają z e-doręczeń to po pierwsze umożliwienie wysyłania i odbierania korespondencji z dowolnego miejsca. Dzięki temu zniknie obowiązek informowania obecnych i potencjalnych nadawców o zmianie miejsca pobytu. Po drugie skróci się czas potrzebny na realizację procesów doręczenia. Jednocześnie strony, korespondujące w formie elektronicznej będą mieć zapewnione skuteczne prawnie dowody doręczenia w postaci: dowodów wysłania oraz dowodów otrzymania korespondencji.
Etap legislacyjny: ustawa o doręczeniach elektronicznych – przed pierwszym czytaniem w sejmie.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: