Filtruj treść
Filtruj

Montaż paneli fotowoltaicznych - na co powinniśmy zwracać uwagę?

Dodano: 10 grudnia 2021
panele-fotowoltaiczne4

Jeśli chcemy obniżyć rachunki za energię elektryczną coraz częściej rozważamy zakup paneli fotowoltaicznych i wykonanie instalacji. Fotowoltaika jest bowiem rozwiązaniem proekologicznym, ale przede wszystkim skutecznym. Prawidłowy dobór paneli oraz wszystkich elementów instalacji sprawi, że rachunki za prąd zmaleją, co niewątpliwie wpłynie mocno na nasz domowy budżet. Nie bez znaczenia będzie także brak obawy o stale rosnące koszty energii. Kluczem jest jednak wybór firmy, która przeprowadzi montaż instalacji zgodnie ze sztuką.

W ciągu ostatnich lat osoby, które pragną cieszyć się własnym domem, zdecydowanie stawiają na rozwiązania bardziej ekologiczne. Wybór projektu domu pasywnego czy energooszczędnego niesie za sobą konieczność zainwestowania większych środków w nowoczesne okna, drzwi, izolację termiczną, ale również system grzewczy.

Choć na początku więcej wydamy, koszty związane z inwestycjami bardzo szybko się zwrócą. W jaki sposób? Przede wszystkim wnętrza domu będą bardziej przyjazne dla wszystkich domowników. Łatwiej również osiągniemy komfort grzewczy, utrzymamy temperaturę. Nie będziemy również mieli kłopotów ze zbyt wysokimi rachunkami za prąd oraz za ogrzewanie. Pamiętajmy, że z roku na rok koszty związane z utrzymaniem domu rosną.

Jedną z kluczowych kwestii jest to, aby wybrać taki projekt domu, którego budowie oraz aranżacji, a następnie utrzymaniu po prostu podołamy. Fotowoltaika, własna farma słoneczna, elektrownia na pewno pomoże.

Fotowoltaika – jak wybrać firmę?

W zasadzie całe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej zależy od tego, z jaką firmą podejmiemy współpracę. Wybór tej najlepszej powinien być zdecydowanie przemyślany. Najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje po pierwsze bezpieczeństwo, a po drugie komfort współpracy jest porównanie ze sobą różnych ofert, np. 3-5 firm, porozmawianie z przedstawicielami, porównanie kosztów zakupu, montażu, ewentualnego serwisu. Wtedy będziemy mieli odpowiednie rozeznanie. Dobrą praktyką jest również zapoznanie się z podstawowymi terminami dotyczącymi instalacji fotowoltaicznej.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze firmy? Przede wszystkim na:

- legalność działania firmy,
- doświadczenie oraz udokumentowane portfolio,
- chęć podpisania umowy,
- przygotowanie kosztorysu, udzielenie gwarancji na usługę i produkt,
- dobry kontakt mailowy, telefoniczny, osobisty,
- wiedzę z zakresu fotowoltaiki,
- umiejętność dobrania paneli do obiektu, określenia mocy elektrowni,
- wyposażenie techniczne, zaplecze,
- kulturę pracy,
- odpowiednie obchodzenie się z panelami.

Nie bez znaczenia jest również to, że firma podczas montażu paneli fotowoltaicznych na dachu bądź na gruncie nie uszkodzi pozostałych elementów budynku, fasady, orynnowania, pokrycia dachowego, komina, roślinności w ogrodzie.

Prawidłowe dopasowanie instalacji do potrzeb klienta

Aby instalacja fotowoltaiczna przynosiła efekty, musi być nie tylko dobrze zamontowana. Montaż paneli oraz pozostałego wyposażenia, które wchodzi w skład instalacji jest niezwykle ważny, ale jest dopiero drugą czynnością. Pierwszą, najważniejszą jest to, aby prawidłowo określić zapotrzebowanie domu na energię, określić moc instalacji, wybrać rodzaj paneli oraz ich ilość.

Instalacja musi być dopasowana do potrzeb klientów, do warunków obiektu, do wielkości miejsca montażowego. Moc elektrowni powinna być na tyle duża, aby zaspokoić obecne oraz przyszłe zapotrzebowanie na energię. Pamiętajmy, że za jakiś czas możemy mieć chęć montażu klimatyzacji, paneli podczerwonych czy wymiany starego kotła na pompę ciepła. Instalacja fotowoltaiczna powinna temu podołać.

Prawidłowy montaż

Panele fotowoltaiczne montowane są na specjalnych konstrukcjach, pod odpowiednim kątem. Najlepiej, aby ustawić je na południe pod kątem 30-40 stopni. Takie ustawienie zagwarantuje optymalne pochwytywanie promieni słonecznych oraz ich przetwarzanie na energię elektryczną. Dopuszczalne jest również ustawienie pod kątem 25-55 stopni (ustawienie na południowy-wschód, południowy-zachód).

Odpowiedni montaż to:

- sprawne działanie całej instalacji,
- pełna funkcjonalność,
- mniejsze ryzyko usterek i awarii,
- wysoka sprawność produkcji prądu,
- mniejsze zużywanie się sprzętu,
- szybszy zwrot instalacji,
- bezpieczeństwo użytkowania.

Firma montująca powinna stosować podczas pracy odpowiednie narzędzia i oryginalne elementy montażowe. Praca powinna być zaczęta od sprawnej i rzetelnej oceny podłoża oraz wprowadzenie ewentualnych poprawek.

Artykuł sponsorowany

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x