Zatrzymanie prawa jazdy dotyczy tylko tych jego kategorii, które wskazał Sąd. Oznacza to, że starosta nie może rozszerzać zatrzymania prawa jazdy na wszystkie kategorie w nim zawarte. Kierowca po zatrzymaniu prawa jazdy kat. B. nadal może dysponować innymi uprawnieniami i np. prowadzić ciężarówkę – tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Przeczytaj także:
Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie można odbierać uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie kategorii praw jazdy nieobjętych sądowym zakazem prowadzenia pojazdu.
Wyrok TK został wydany po rozpoznaniu skargi konstytucyjnej kierowcy, wobec którego orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów kategorii B na okres pięciu lat.
Kierowca wystąpił do starosty o wydanie wtórnika prawa jazdy na inne posiadane kategorie: AM, A1, A2, A, B1, C1, C, C+E, B+E, C1+E. Starosta odmówił, wskazując, że dokument nie może zostać wydany osobie, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów prawomocnym wyrokiem sądu.
Odwołanie od tej decyzji, jak i późniejsza skarga do sądu administracyjnego, nic nie dały.
W końcu sprawa trafiła do TK, który wyrokiem z 4 lipca 2023 r., sygn. akt SK 23/21, orzekł, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami (art. 12 ust. 2 pkt 2 i 3 w związku z art. 12 ust. 1 pkt 2) w zakresie, w jakim pozbawiają osoby posiadające uprawnienia do kierowania pojazdami określonych kategorii, prawa do odzyskania dokumentu potwierdzającego posiadanie przez nie uprawnienia, które nie były objęte sądowym zakazem prowadzenia pojazdów, są niezgodne z art. 2 oraz art. 45 ust. 1 Konstytucji.
Z tego wyroku wynika, że starosta nie może rozszerzać zatrzymania prawa jazdy na wszystkie kategorie w nim zawarte. Ma możliwość zatrzymania prawa jazdy tylko w zakresie tych kategorii, których dotyczy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Dzięki wyrokowi Trybunału kierowcy, którym starosta odmówił zwrotu prawa jazdy w zakresie kategorii nieobjętych sądowym zakazem, będą mogli złożyć wniosek o wznowienie postępowania.
Należy jednak pamiętać, że jest na to tylko miesiąc od dnia ogłoszenia wyroku przez TK. Jeżeli natomiast sprawa była już w sądzie administracyjnym, można żądać również wznowienia postepowania sądowego. W takim przypadku termin wynosi trzy miesiące od dnia ogłoszenia wyroku przez TK. Trzeba się jednak spieszyć. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego jest na to miesiąc od czas wydania wyroku przez TK.
Na podstawie:
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: