Tutaj znajdziesz najświeższe informacje o zmianach w prawie transportowym dla osób pracujących w firmach transportowych oraz w przedsiębiorstwach wykonujących przewozy na potrzeby własne. Są tu nowości ze wszystkich ważnych dziedzin związanych z transportem drogowym, takich jak: czas pracy kierowców, Inspekcja Transportu Drogowego, certyfikat kompetencji zawodowych, licencja na transport, minimalne wynagrodzenie dla kierowcy, MiLoG, Loi Macron, diety dla kierowcy, karnet TIR, opłaty drogowe, list przewozowy CMR, ubezpieczenie OC i AC, transport ADR, prawo przewozowe czy szkolenia kierowców.
Od 1 stycznia 2021 r. płaca minimalna w Niemczech wzrosła do 9,50 euro za godzinę. W poprzednim roku wynosiła ona 9,35 euro. Obecna podwyżka to dopiero pierwszy z czterech kroków wzrostu wynagrodzenia minimalnego, które mają być wprowadzane co sześć miesięcy.
Od 1 stycznia 2021 r. ogólna minimalna stawka godzinowa brutto we Francji wzrosła do 10,25 euro. W 2020 r. wynosiła z 10,15 euro. W związku z podwyżką stawki w grupach 118M, 120M, 128M, 138M również wzrosły do 10,25 euro za godzinę. Bez zmian pozostały stawki w grupie 150M (kierowcy ciągników z naczepami) oraz w przewozach osób.
Prezydent 28 grudnia ubr. podpisał nowelizację przepisów o drogach publicznych. Ustawa wejdzie w życie 60 dni od momentu ogłoszenia (jeszcze nie została ogłoszona w Dzienniku Ustaw). Wprowadza ona dopuszczalny nacisk pojedynczej osi napędowej do 11,5 t po drogach publicznych w Polsce. Nie dotyczy to dróg gruntowych.
Pakiet mobilności wprowadził obowiązek uzyskania licencji na transport busami o dmc do 3,5 tony, a także określił zasady odbierania odpoczynków i obowiązek stosowania tachografów. Sprawdź od kiedy te zasady wchodzą w życie i jakich jeszcze innych przepisów trzeba będzie przestrzegać.
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.