Tutaj znajdziesz najświeższe informacje o zmianach w prawie transportowym dla osób pracujących w firmach transportowych oraz w przedsiębiorstwach wykonujących przewozy na potrzeby własne. Są tu nowości ze wszystkich ważnych dziedzin związanych z transportem drogowym, takich jak: czas pracy kierowców, Inspekcja Transportu Drogowego, certyfikat kompetencji zawodowych, licencja na transport, minimalne wynagrodzenie dla kierowcy, MiLoG, Loi Macron, diety dla kierowcy, karnet TIR, opłaty drogowe, list przewozowy CMR, ubezpieczenie OC i AC, transport ADR, prawo przewozowe czy szkolenia kierowców.
Od 1 lipca, jak co dwa lata, obowiązkowo trzeba już zacząć stosować zmiany w przepisach regulujących przewozy towarów niebezpiecznych, które weszły w życie od początku roku. Co się zmieniło?
Świadectwo dopuszczenia pojazdu ADR do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych wymagane jest dla pojazdów EX/II, EX/III, FL, AT i MEMU i potwierdza ono zgodność wymienionych pojazdów z wymaganiami części 9 umowy ADR. Świadectwo to jest wystawiane przez właściwą władzę państwa rejestracji dla każdego pojazdu, którego badanie zostało zakończone wynikiem pozytywnym, lub dla którego wydano deklarację zgodności z wymaganiami działu 9.2 zgodnie z 9.1.2.1 umowy ADR. W Polsce właściwymi władzami są Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego w przypadku pojazdów cywilnych i Szef Wojskowego Dozoru Technicznego w przypadku pojazdów będących własnością lub w dyspozycji Sił Zbrojnych.
Datę zakończenia działania starego systemu viaTOLL wyznaczono na 30 września 2021 r. Do tego czasu każda osoba, która korzysta z płatnych dróg, musi się zarejestrować w nowym systemie e-TOLL i wyposażyć w urządzenie, umożliwiające naliczanie i dokonywanie opłat. Do 30 września trwa okres przejściowy, w którym równolegle będą działały oba systemy: viaTOLL i e-TOLL. Przypominamy o kilku ważnych elementach.
Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchamiają nowy system poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) zarówno dla pojazdów ciężkich jak i lekkich.
Od początku lipca chcąc zarejestrować samochód ciężarowy o dmc do 3,5 tony trzeba będzie przedłożyć dokument z US potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy. Ma to wyeliminować proceder rejestrowania aut jako ciężarowe, a następnie przerejestrowywanie ich na osobowe – w celu uniknięcia zapłaty akcyzy. Sprawdź, co ze złożonymi już wnioskami!
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.