Z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą należy zawrzeć umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron (tzw. umowę szkoleniową). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracodawca nie zamierza zobowiązywać pracownika do pozostawania przez określony czas w zatrudnieniu w swojej firmie po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji (art. 1034 § 4 Kodeksu pracy), czyli nie zamierza żądać „odpracowania” kosztów np. szkolenia. Nawet wówczas zawarcie umowy szkoleniowej może być jednak korzystne do celów dowodowych i może ułatwić, w razie wątpliwości, ustalenie, do czego strony się zobowiązały.
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: