Za przewóz osób autobusem na linii regularnej do 50 km sprzedawane są bilety jednorazowe (wydruki z kasy fiskalnej) oraz bilety miesięczne (również wydruki z kasy fiskalnej). Pasażerowie czasami chcą fakturę VAT w zamian za zwrot biletów fiskalnych. Czy można wystawić fakturę za usługę przewozu na linii regularnej na podstawie przedstawionych biletów, pomimo, że na tych biletach nie ma NIP nabywcy? Czy w przypadku linii komunikacyjnej powyżej 50 km w jedną stronę sytuacja byłaby taka sama?
Bilety jednorazowe oraz bilety miesięczne, stanowią szczególnego rodzaju paragony (zob. § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). W konsekwencji w świetle art. 106b ust. 5 ustawy o VAT istnieje możliwość wystawiania faktur dokumentujących świadczenie usług, których dotyczą te bilety, jednak nie mogą być to faktury wystawiane na rzecz podatników, w tym nie mogą zawierać NIP nabywcy (co stanowi jeden z przejawów wystawiania faktur na rzecz podatników).
Przejazd do 50 kilometrów
Powyższe dotyczy biletów jednorazowych dotyczących przejazdów na odległość mniejszą niż 50 kilometrów oraz biletów miesięcznych.
Powyżej 50 kilometrów
Inaczej ma się rzecz w przypadku biletów jednorazowych dotyczących przejazdów na odległość 50 kilometrów lub więcej, które na podstawie § 3 pkt 4 rozporządzenia o fakturach stanowią jednocześnie faktury.
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: