Każda organizacja jest inna i może stosować swoje wytyczne. Należy jednak pamiętać o wytycznych zawartych w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W rozporządzeniu tym określono szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej.
Środki ochrony indywidualnej dobiera się i stosuje w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub wystarczająco ograniczyć związanego z nimi ryzyka. W zależności od stopnia zagrożenia, częstości narażenia na zagrożenie, cech stanowiska pracy i skuteczności działania środków ochrony indywidualnej - pracodawca powinien określić warunki stosowania środków ochrony indywidualnej (czas i przypadki, w których powinny być używane).
W załączeniu do rozporządzenia jest tabela zawierająca przykładowe rodzaje prac oraz gałęzie i sektory gospodarki, w których może być wymagane stosowanie środków ochrony indywidualnej.
Przeczytaj także:
Nowe systemy bezpieczeństwa w ciężarówkach od lipca 2024 r.
Ocena ryzyka zawodowego kierowcy pracującego na wysokości
Pobierz ebook:
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: