Filtruj treść
Filtruj

wypis z licencji transportowej

Wpisanie pojazdu do licencji, zgłoszonego już w innej firmie

Wypis z licencji transportowej jest przypisany do pojazdu czy do firmy?

Pytanie:  Czy składając wniosek o wydanie licencji wspólnotowej można podać pojazdy, które są już obecnie zgłoszone w innej firmie transportowej? Czy prawo dopuszcza, aby ten sam pojazd był wykorzystywany w dwóch podmiotach lub więcej? Czy wypis z licencji jest przypisany do samochodu?

Zaprezentowana sytuacja jest zgodna z przepisami dotyczącymi warunków wykonywania przewozów drogowych. Nie ma przeciwwskazań do zgłoszenia tego samego pojazdu w dwóch lub większej liczbie podmiotów.

W przypadku używania jednego pojazdu w dwóch firmach, każdy z podmiotów musi:

  • po pierwsze posiadać odpowiedni tytuł prawny do dysponowania tym samym pojazdem,
  • po drugie musi zgłosić pojazd do swojego uprawnienia przewozowego.

W tej sytuacji ciąży na firmach obowiązek poinformowania właściwego urzędu oraz ewentualnie uzyskanie dodatkowego wypisu z licencji przez każdą z firm.

Wypisy są przypisane do konkretnej firmy wobec tego, w każdym przypadku musi być w pojeździe wypis firmy aktualnie wykonującej przewóz drogowy.

Warto jednak zaznaczyć, że w takich sytuacjach obydwie firmy będą musiały liczyć się z pewnymi dodatkowymi obowiązkami, np. zabezpieczeniem finansowym.

Nieoddanie wypisów z licencji, jakie grożą kary?

Nieoddanie wypisów z licencji, jakie grożą kary?

Pytanie:  Czy za brak zgłoszenia sprzedaży pojazdu do organu licencyjnego można dostać karę? Czy po zmianie nazwy firmy oraz formy prawnej spółki trzeba oddać wszystkie wypisy? Czy firmie grożą kary, jeśli nie zwróci wypisów?

W sytuacji zmiany w taborze np. wskutek sprzedaży pojazdu ciąży na nas tylko techniczny obowiązek poinformowania właściwego urzędu i w zasadzie nie są konieczne dodatkowe czynności, takie jak zdanie wypisu.

Wypisy są przypisane do naszej firmy, wobec tego dopuszczalna jest sytuacja, w której mamy więcej wypisów niż pojazdów. Natomiast ważne jest posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na wszystkie posiadane wypisy.

Taki sam 28 dniowy termin obwiązuje w przypadku zmiany danych firmy takich jak nazwa, czy forma prawna prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast te ostatnie przypadki dotyczą zmiany treści uprawnienia przewozowego licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego - wobec tego w takim przypadku należy wystąpić o zmianę treści uprawnienia, czyli wymianę dokumentu wraz z wszystkimi wypisami.

Kara za kserokopię wypisu z licencji w aucie

Kara za kserokopię (!) wypisu z licencji w aucie

Pytanie:  Podczas kontroli drogowej ITD pojazdu, kierowca nie miał przy sobie oryginału wypisu z licencji. Dysponował tylko kopią wypisu, za co został ukarany 200 zł mandatem. Po 4 miesiącach zarządzający transportem w firmie otrzymał pismo do złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Właściciel firmy, źle przekazał dokumenty kierowcy przez co posiadał on tylko kserokopie, mimo, że zarządzający informował właściciela o potrzebie przekazania oryginału dokumentu. Jak odpowiedzieć na pismo, żeby zarządzającemu wymierzono jak najniższą karę?
Korzyści 

Z artykułu dowiesz się, że:

  • Zarządzający otrzyma w praktyce dwie kary
  • Istnieje możliwość po pierwsze: wyłączenia odpowiedzialności zarządzającego, a po drugie: odwołania się od decyzji
  • Wożenie kopii wypisu to bardzo poważne naruszenie (BPN)
  • Jest pewien wyjątek w odpowiedzialności dla zarządzającego (ale tylko jeśli jest równocześnie jednoosobowym właścicielem firmy!)
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x