Przeczytaj także:
W sytuacji zmiany w taborze np. wskutek sprzedaży pojazdu ciąży na nas tylko techniczny obowiązek poinformowania właściwego urzędu i w zasadzie nie są konieczne dodatkowe czynności, takie jak zdanie wypisu.
Wypisy są przypisane do naszej firmy, wobec tego dopuszczalna jest sytuacja, w której mamy więcej wypisów niż pojazdów. Natomiast ważne jest posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na wszystkie posiadane wypisy.
Taki sam 28 dniowy termin obwiązuje w przypadku zmiany danych firmy takich jak nazwa, czy forma prawna prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast te ostatnie przypadki dotyczą zmiany treści uprawnienia przewozowego licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego - wobec tego w takim przypadku należy wystąpić o zmianę treści uprawnienia, czyli wymianę dokumentu wraz z wszystkimi wypisami.
W myśl zarówno przepisów unijnych jak i krajowych - zarządzający transportem ponosi odpowiedzialność za niektóre naruszenia transportowe. W przypadku niewyposażenia kierowcy w wypis z licencji (załącznik nr 4 do ustawy o transporcie drogowym) przewiduje karę dla zarządzającego w wysokości 500 złotych. Jest to stała wysokości kary i kontrolerzy nie mają możliwości stosowania widełek.
Z artykułu dowiesz się, że:
Nasza firma sprzedała niedawno ciągnik siodłowy i jeszcze nie zgłosiła tego do ITD ( mamy dodatkowy wypis z licencji). Obecnie jednak testujemy nowy ciągnik, który otrzymaliśmy na umowę użyczenia. Pojazd będziemy testować przez dwa tygodnie. Czy trzeba to zgłosić do ITD – jak i do kiedy?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »