Prezydent 20 czerwca br. podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Wprowadza ona w naszym kraju regulacje unijne o ochronie osób zgłaszających w firmach naruszenia prawa (chodzi o np. ochronę przed utratą pracy). Firmy będą musiały stworzyć wewnętrzne narzędzia, która umożliwią dokonywanie zgłoszeń. Ustawa z pewnymi wyjątkami wejdzie w życie w terminie 3 miesięcy publikacji w Dzienniku Ustaw.
Przepisy o sygnalistach nie będą dotyczyły firm mniejszych niż 50 osób. Na ostatnim posiedzeniu Senat wprowadził kilka poprawek do ustawy o sygnalistach. Ustawa wróci do Sejmu.
Z artykułu dowiesz się:
Przeczytaj także:
Sejm 24 maja 2024 r. przyjął ustawę o ochronie sygnalistów. Celem nowych przepisów jest ochrona osób zgłaszających naruszenie prawa niezależnie od i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Uwaga: pracodawcy będą musieli o pracować procedury przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów. Ustawa trafiła teraz do Senatu. Wejdzie w życie 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Sygnalista to osoba, która zgłasza nieprawidłowości w firmie. Przygotowany projekt ustawy ma chronić takie osoby przed represjami ze strony pracodawcy. Na czym polegają zasady ochrony sygnalistów? Sprawdź.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »