Przeczytaj także:
Świadectwo kwalifikacji zawodowej jest dokumentem poświadczającym zaliczenie przez kierowcę szkolenia. Może być cofnięte w dwóch sytuacjach: gdy szkolenie trwało zbyt krótko lub gdy prowadził je przedsiębiorca, który nie posiada wpisu w rejestrze przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia (lub został z niego wykreślony).
Wojewoda zyskał prawo do cofnięcia świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy. Powodem może być fakt: opuszczenia niektórych zajęć przez kierowcę lub przeprowadzenie szkolenia przez firmę niewpisaną do rejestru. Wojewoda na podstawie ewidencji czasu pracy kierowcy może sprawdzić czy mógł być on na szkoleniu. Natomiast firma szkoląca, która akceptuje nieobecności – może zostać wykreślona z rejestru. W teorii jest to możliwe, jednak w praktyce wojewoda może mieć sporo trudności z udowodnieniem: zarówno kierowcy, jak i firmie – jakichkolwiek uchybień. Dlaczego?
Świadectwo kwalifikacji zawodowej jest dokumentem poświadczającym odpowiednie szkolenie kierowcy, które powinno być przeprowadzone w formie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego.
Dotychczas nie była przewidziana żadna możliwość cofnięcia takiego dokumentu, natomiast od 5 grudnia 2021 r. sytuacja się zmieniła. Obecnie wojewoda ma prawo cofnąć świadectwo kwalifikacji zawodowej
Kierowca posiada prawo jazdy kategorii C, wydane 4 kwietnia 2011 r., posiada też uprawnienia do obsługi podnośników koszowych, a także ważne badanie UDT (obsługa zwyżki), ma również aktualne badania psychotechniczne, badania lekarskie i orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami kategorii C. Chcemy aby wykonywał pracę dla naszej firmy. Czy może na starym prawie jazdy i przy braku świadectwa kwalifikacji zawodowej, kierować pojazdem specjalnym (pojazd bez tachografu)?
Zakwalifikowanie pojazdu jako specjalnego lub przeznaczonego do wykonywania specjalistycznych przewozów pomimo, iż może stanowić o zniesieniu obowiązku rejestrowania czasu pracy, nie będzie automatycznie stanowiło braku podstaw do legitymowania się przez kierowcę świadectwem kwalifikacji zawodowych.
Z artykułu dowiesz się:
Informacja w sprawie postępowania z wnioskami o przedłużenie licencji wspólnotowych oraz świadectw kierowcy w związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/267 z dnia 16 lutego 2021 r. ustanawiającego szczególne środki tymczasowe w związku z utrzymywaniem się kryzysu związanego z COVID-19 dotyczącego odnawiania lub przedłużania ważności niektórych certyfikatów, świadectw, licencji i zezwoleń, przesunięcia niektórych okresowych kontroli i okresowych szkoleń w niektórych obszarach ustawodawstwa dotyczącego transportu oraz przedłużenia niektórych okresów, o których mowa w rozporządzeniu (UE) 2020/698 (Dz. Urz. UE. L Nr 60.1 z 22.2.2021, s. 1).
GITD poinformował, że od 1 czerwca za termin ważności świadectwa kierowcy będzie uważana data podana w świadectwie. Dotyczy to również dokumentów wydanych przed 1 czerwca, jeśli toczy się w odniesieniu do nich postępowanie w sprawie określenia ich ważności. Maksymalny termin ważności świadectwa kierowcy będzie wynosił 5 lat.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »