Od sierpnia 2024 r. na Słowacji obowiązują wyższe mandaty za wykroczenia związane z mytem. Kara może sięgać nawet 150-krotności niezapłaconego myta.
Przeczytaj także:
Związek Przewoźników Drogowych Słowacji (UNAS) ogłosił, że przyłącza się do protestów na granicy z Ukrainą. Od 1 grudnia br. od godz. 15.00 przewoźnicy zablokują przejście graniczne w Wyżnem Niemieckim. Transportowcy zapowiadają, że będą na granicy „do odwołania”.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużył tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na odcinku granicy ze Słowacją od 23 listopada 2023 r. do 3 grudnia 2023 r. Powodem jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego w związku z zagrożeniem nielegalną imigracją.
Od północy 3 października 2023 r. ruch na granicy ze Słowacją zostanie poddany kontroli. Udostępnione będzie 8 przejść drogowych, 3 trasy kolejowe oraz 11 przejść dla pieszych. Pozostałe przejścia będą zamknięte, a przekroczenie granicy w takich miejscach – karane. Wprowadzenie kontroli zapowiedziano na 10 dni, ale obostrzenia te mogą zostać przedłużone.
U naszych południowych sąsiadów można stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości oraz za używanie telefonu podczas jazdy. Wystarczy, że trzy razy złapie Cię policja.
Na Słowacji można stracić prawo jazdy za używanie telefonu podczas jazdy lub przekroczenie prędkości. Wystarczy, że trzy razy złapie Cię na tym policja. Wzrosła też grzywna za używanie telefonu.
Od soboty 27 lutego br. nowe obostrzenia dla osób podróżujących z Republiki Czeskiej oraz z Republiki Słowackiej. Uwaga: nie dotyczą one kierowców zawodowych w transporcie międzynarodowym. Sprawdź wyjątki umożliwiające przekraczanie granicy, bez obowiązkowej kwarantanny.
Słowacja ogłosiła czasowe złagodzenie przepisów o czasie prowadzenia pojazdów i odpoczynkach kierowców - zajmujących się krajową i międzynarodową dostawą towarów. Zwolnienie będzie obowiązywać do 10 grudnia 2020 r.
Coraz więcej polskich firm wykonuje przewozy kabotażowe u naszych południowych sąsiadów. Jest to dobre wyjście, jeśli pusty samochód wraca do Polski z południa Europy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wykonać taki kabotaż?
Z artykułu dowiesz się:
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zrealizować kabotaż w Czechach i na Słowacji?
Jakie należy mieć dokumenty podczas wykonywania kabotażu?
Jakie przepisy stosować do przewozu?
Po kilku latach starań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przejazd lekką ciężarówką na Słowację został ułatwiony. Z przejścia granicznego Piwniczna-Mniszek, łączącego polską drogę 87 ze słowacką 68, może teraz korzystać dodatkowa grupa pojazdów o dmc od 7,5 do 12 ton.
Od 1 stycznia 2016 r. Słowacja wprowadziła elektroniczne winiety, które zastąpiły dotychczasowe, naklejane na przednią szybę samochodu. Dzięki temu kierowca nie musi już posiadać przy sobie dowodu zapłaty, a samą winietę może nabyć jeszcze przed wyruszeniem w trasę.
Uszkodzony most na drodze I/59 został zastąpiony tymczasową konstrukcją. Jednak mogą z niego skorzystać wyłącznie samochody osobowe o dmc do 11 ton i autobusy.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »