W obecnie obowiązującym stanie prawnym kwestię pobierania danych z tachografu cyfrowego regulują przepisy europejskie.
Jaki jest czas na zgranie danych?
Maksymalny okres na wczytanie odpowiednich danych nie może przekraczać:
Ponadto dane należy wczytywać w sposób zapobiegający ich utracie. Wynika to z rozporządzenia Komisji (UE) nr 581/2010 z 1 lipca 2010 r. w sprawie maksymalnych okresów na wczytanie odpowiednich danych z jednostek pojazdowych oraz kart kierowców, które określa minimalną częstotliwość czynności dotyczących wczytywania danych zarówno z karty kierowcy jak i tachografu cyfrowego.
Przeczytaj także:
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z przepisami dane z karty kierowcy zgrywa się co najmniej co 28 dni, a z tachografu co 90 dni. Istnieją sytuacje, gdy należy to zrobić wcześniej. Sprawdź jakie to zdarzenia?
Do limitu na sczytywanie danych z karty kierowcy liczą się dni „zarejestrowanej działalności”. Czy są nimi wszystkie dni, w których kierowca wykonał wpisy manualne? Nawet takie, gdy kierowca zrobił wpis manualny obejmujący czas urlopu albo zwolnienia lekarskiego?
Czy kierowca który posiada kartę kierowcy, tylko i wyłącznie porusza się pojazdem wyłączonym z obowiązku używania tachografu lub w ogóle nie prowadził pojazdu o DMC powyżej 3,5 t, musi sczytywać kartę co 28 dni oraz czy należy sczytywać dane z tachografu co 90 dni? Dodam, że chodzi o działalność z zakresu utrzymania kanalizacji sanitarnej. Jak wygląda natomiast sytuacja przy przewozach tzw. mieszanych?
W niektórych województwach zarządzający transportem dostają kary za niesczytywanie danych z tachografu w terminie, w innych nie. Sprawdź, w jakiej sytuacji warto odmówić przyjęcia takiego mandatu.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »