Poniedziałek 2 marca 2020 r. to „ostatni dzwonek” na zgłoszenie się do „małego ZUS”. W ten dzień sale obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte dłużej – do 18.00. Przedsiębiorcy, którzy poszukują informacji na temat ulgi, mogą skorzystać z Centrum Obsługi Telefonicznej (tel. 22 560 16 00). Pod koniec stycznia ZUS uruchomił specjalną linię dedykowaną takim klientom.
Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek społecznych, mogą skorzystać z bezpłatnej usługi serwisu internetowego. Czeka się na nie do 7 dni. Sprawdź, jak otrzymać dokument?
Od 1 stycznia 2019 r. na ubezpieczonych nałożony został obowiązek informowania o aktualnym miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nastąpiły również zmiany w zasadach zawiadamiania o terminie badania przez lekarza orzecznika albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą ZUS.
W Polsce pracuje około półtora miliona cudzoziemców. Z szacunków ZUS wynika, że jedynie co trzeci jest zatrudniony legalnie. Aby temu przeciwdziałać PIP zaczyna przeprowadzać coraz więcej kontroli.
Po raz pierwszy nowy raport należy wysłać w rozliczeniu za styczeń 2019 roku. Raport ZUS RCA zawierać będzie więcej danych dotyczących pracowników. Jakie dodatkowe informacje będzie trzeba wpisać?
Już od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy nie będą musieli opłacać składek ZUS na kilka oddzielnych rachunków. Jest to jedna z nowości przewidziana w projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, o której pisaliśmy, kiedy jeszcze pracował nad nią Sejm. Przepisy ostatecznie uchwalone nie różnią się od wersji zawartej w projekcie.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »