ITD zgodnie z przepisami może kontrolować w porze nocnej tylko właścicieli firm, kierowców na umowie zlecenie i tzw. samozatrudnionych czyli współpracujących na zasadzie B2B. Czy to oznacza, że kierowca na etacie jest bezkarny, jeśli chodzi o przekraczanie ograniczenia pracy do 10 godzin w nocy? Wyjaśniamy.
Przeczytaj także:
W przypadku pracy w porze nocnej, kierowca podlega sztywnemu ograniczeniu czasu jego pracy do 10 godzin. Żadne oświadczenie kierowcy nie powoduje wyłączenia tego przepisu. Są jednak sposoby korzystnego zaplanowania godzin nocnych w regulaminie firmy tak, żeby kierowca mógł pracować dłużej. Sprawdź jakie!
Jak najefektywniej zaplanować pracę w porze nocnej?
Czy są jakieś wyłączenia od ograniczenia pracy kierowcy do 10-godz. w nocy?
Jeśli kierowca wyjeżdża w nocy, musi pilnować 10-godzinnego limitu. Ważne jest też, kiedy kończy się 24-godzinny okres rozliczeniowy. Cały odpoczynek musi się mieścić w 24 godzinach od wyjazdu.
Odpoczynek kierowcy, który jeździ z tachografem, musi trwać minimum 9 godzin. Ponadto muszą się one wszystkie zmieścić w okresie 24 godzin od rozpoczęcia pracy. To znaczy, że wszelkie aktywności od momentu rozpoczęcia pracy do rozpoczęcia odpoczynku mogą trwać nie więcej niż 15 godzin. Rzecz jasna, nie trzeba za każdym razem wykorzystywać tych 24 godzin – 9-godzinny odpoczynek można zrobić wcześniej.
Większość inspektorów ITD zalicza przedłużony czas jazdy do tego tygodnia, w którym zaczęła się dziesiąta godzina jazdy. Musisz jednak pamiętać, że dzień pracy kierowcy kończy się odpoczynkiem, ale tydzień o północy. Do limitu przedłużeń nie wliczasz odstępstw z pakietu mobilności.
Kwestia, do którego tygodnia zaliczyć 10-godzinny okres przedłużonej jazdy, nie jest jednoznacznie wyjaśniona w przepisach rozporządzenia 561/2006 (WE). Kontrolerzy z ITD stosują dwie różne metody. Zdecydowana większość z nich przyjmuje, że:
Z artykułu dowiesz się:
Do którego tygodnia zaliczyć jazdę 10 godzinną – w przypadku jazdy w nocy z niedzieli na poniedziałek?
Czy wydłużenie jazdy o 1 lub 2 godz. (wynikające z pakietu mobilności) likwiduje prawo do jazdy przez 10 godz.?
Kwestia tanie jest jednoznacznie wyjaśniona w przepisach rozporządzenia 561/2006 (WE), w związku z tym kontrolerzy także nie mają jednolitej linii orzeczniczej. Odpowiedź będzie się opierała o wieloletnie doświadczenie w pracy w wyspecjalizowanej służbie kontrolnej oraz o stanowisko „bezpieczniejsze” dla przewoźników.
Jeżeli godziny nocne w firmie trwają od godziny 00:00 do 04:00, to czy kierowca, który wyrusza w trasę o godzinie 5:00 i kończy pracę o godzinie 17.00, podlega ograniczeniu czasu pracy do 10 godzin w danej dobie?
Może się zdarzyć, że chcesz rekompensować nadgodziny i pracę w nocy ryczałtem, a dyżury zaliczkami, ale jednocześnie od czasu do czasu korzystać też z rekompensaty w formie oddawania czasu wolnego. Czy jest to możliwe?
Kierowca chce przedłużyć jazdę, która zaczęła się w niedzielę, a skończyła w poniedziałek? Może to spowodować, że kierowca błędnie zaliczy wydłużoną 10-godzinną jazdę do niewłaściwego tygodnia i będzie miał trzy okresy jazdy trwające po 10 godzin. Do którego tygodnia zaliczy ją inspektor ITD? Uwaga: liczy się pierwsza minuta dziesiątej godziny!
Ograniczenie do 10 godzin czasu pracy kierowców wykonujących zadania w nocy ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że żadne oświadczenie pracownika ani dwustronna umowa nie wyłączą skutecznie tej normy ochronnej. Jeśli kierowcy często pracują w nocy, wyjściem z sytuacji może być natomiast określenie późniejszych godzin trwania pory nocnej. Zamiast np. w godzinach 0.00–4.00 korzystniejsze może się okazać ustalenie pory nocnej na godziny 3.00–7.00. Co można w ten sposób zyskać? Sprawdź!
Przy ustalaniu, jaką wysokość powinien mieć dodatek za pracę w nocy, trzeba szczególnie zadbać o trzy sprawy. Wysokość dodatku za pracę w nocy oblicza się w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę, bez względu na inne okoliczności, takie jak wymiar zatrudnienia, podjęcie pierwszej w życiu pracy itd. - sprawdź
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »