Przeczytaj także:
Może się zdarzyć, że przedsiębiorca, który na co dzień wykonuje działalność pojazdem specjalnym pomocy drogowej, zechce nim przewieźć coś innego niż auta, np. sztaplarkę, koparkę, materiały budowlane, łódkę itp. Czy jest to dozwolone?
Generalnie przewozy ładunków wymagają posiadania uprawnień transportowych. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki, natomiast aby z nich skorzystać, należy ściśle przestrzegać określonych warunków.
W przedstawionym przypadku zasadnicze znaczenie ma charakter wykonywanego przewozu, natomiast nie ma decydującego znaczenia sama konstrukcja oraz przeznaczenie pojazdu.
W odpowiedzi odnoszę się do sytuacji, przewozu pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
Z artykułu dowiesz się, że:
Wydawanie licencji transportowej jest dwuetapowe:
Po uzyskaniu tego dokumentu wypis z licencji należy przewozić w pojeździe i okazywać organom kontrolnym.
Odnośnie do korzystania z tachografu w pojeździe/zespole pojazdów o dmc powyżej 3,5 t. istnieje ogólny obowiązek korzystania z tachografu. Natomiast od tej zasady jest pewien wyjątek - w przewozach pojazdami specjalistycznymi pomocy drogowej wyłącznie w promieniu do 100 kilometrów od bazy – nie trzeba stosować tachografu.
W przypadku przewozów międzynarodowych dystans 100 km będzie przekroczony, więc należy rejestrować aktywność kierowcy na karcie do tachografu na całej trasie przejazdu.
Nie ma natomiast znaczenia czy pojazd jest typowym ciągnikiem, czy też jest przystosowany wyłącznie do wykonywania pomocy drogowej.
Z artykułu dowiesz się:
Jak zmieniły się przepisy po 22 maja br.?
Jakie skutki ma przekroczenie dystansu 100 km od bazy przez pomoc drogową?
Ewidencję czasu pracy kierowcy trzeba prowadzić dla każdej osoby wykonującej przewozy drogowe. Niezależnie od tego jest to przewóz na potrzeby własne, czy też typowy transport. Jak wypełniać ten obowiązek, gdy przejazdy są usługami w ramach pomocy drogowej?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »