Wydatki na paliwo to średnio około 30 proc. kosztów firmy transportowej. Są jednak sposoby, aby wydawać mniej. Jak? Szkolić kierowców, by jeździli ekonomicznie, rozsądnie planować tankowania i korzystać przy tym z narzędzi telematycznych. - Kierowcę, który dopiero wchodzi do zawodu warto od samego początku nauczyć takiej jazdy, aby ciężarówka spalała mniej paliwa. Jeśli nauczy się korzystania z nowych technik i wykorzysta technologię, to pewnie zaoszczędzi 1-1,5 litra.
Średnie spalanie paliwa zależy też oczywiście od pojazdu. Nowe ciężarówki są bardziej ekonomiczne i ekologiczne.
Od 22 do 30 litrów
Jeśli przewożą lżejszy towar, to na przejechanie 100 km potrzebują około 22-24 litry oleju napędowego, a przy cięższym ładunku 27-28 litrów. Na trasach jest jednak wciąż wiele pojazdów, które spalają ponad 30 litrów.
Do 1500 litrów w zbiornikach
Ciężarówki zwykle mają zbiorniki na paliwo o pojemności około 1000-1200 litrów, czasem firmy powiększają je do 1400 litrów. To pozwala przejechać bez powtórnego tankowania od 4 do 5 tysięcy kilometrów, czyli np. trasę z Warszawy do Barcelony i z powrotem.
Z artykułu dowiesz się ile realnie możesz zaoszczędzić paliwa jeśli przeszkolisz w zakresie ekodrivingu: nowego kierowcę, jak i doświadczonego pracownika, jakie są średnie miesięczne wydatki firmy na paliwo oraz gdzie najtaniej tankować paliwo w krajach Europy.
Planuje zakup zbiornika dwupłaszczowego na olej napędowy. W związku z tym, że posiadam kilka pojazdów w ewidencji środków trwałych, będzie to wygodne i korzystne rozwiązanie dla firmy. W swojej działalności używam jednak zarówno samochody ciężarowe do 3,5 tony z odpowiednim badaniem VAT, samochody specjalne oraz samochody osobowe. Czy zatem przy zakupie takiego zbiornika będę mógł w całości odliczyć VAT oraz czy powinienem go ująć w środkach trwałych? Czy muszę zgłaszać zakup zbiornika do US i dokonywać innych formalności z tym faktem związanych oraz prowadzić ewidencję zakupu i zużycia paliwa w danym miesiącu? Czy przy zakupie paliwa należy odliczyć podatek VAT w 50% i potem dokonywać ewentualnych korekt? Kupując bowiem paliwo w dużej ilości trudno określić, ile konkretnie litrów będzie przeznaczonych do poszczególnych samochodów, tj. rozgraniczyć kiedy mogę odliczyć 50%, a kiedy 100% VAT.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »