Wybór reprezentanta przewoźnika we Francji powinien być podyktowany dwoma względami: potrzebami własnymi (przedstawiciele mogą świadczyć szerszy wachlarz usług, nie tylko te ustalone przez francuskie przepisy) oraz kalkulacją ryzyka, czyli założeniem, co dany podmiot może zaoferować organizacji i jak bardzo jego oferta będzie przydatna w praktyce.
Delegowany czy nie? W Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii, we Włoszech i Francji, a także w Norwegii i Finlandii nie ma to znaczenia. Tamtejsi urzędnicy za nic mają mobilny charakter pracy. Jeśli kierowca realizuje międzynarodowe przewozy drogowe, to ma zarabiać minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym kraju. Nawet jeśli spędza w innym państwie EU niż rodzime zaledwie kilka godzin. Bezpieczeństwo właściwego rozliczenia płacy minimalnej jest istotne w przypadku kontroli, gdyż na przykład ustawa MiLoG przewiduje aż do 500 tysięcy euro kary. Jak jej uniknąć?
Francuskie prawo drogowe obok niemieckiego jest jednym z najbardziej rygorystycznych w Europie. Kary finansowe są bardzo wysokie, a funkcjonariusze celni i inspektorzy - nieubłagani. Oto kilka porad, które pomogą przewoźnikom uniknąć niesłusznie wystawionego mandatu.
Od momentu wdrożenia ustawy Loi Macron w dalszym ciągu przysparza ona przewoźnikom wiele kłopotów. Jak sobie sprawnie poradzić z tymi przepisami? Oto kilka rad. Sprawdź!
Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy pracodawcy wysyłający swoich pracowników do Francji będą musieli wypełniać w formie elektronicznej zaświadczenie o ich delegowaniu. Obowiązek ten dotyczy również firm transportowych, których pracownicy wjeżdżają na teren Francji.
Francuskie ministerstwo do spraw transportu opublikowało 20 lipca 2016 r. nowe zaświadczenie o oddelegowaniu pracownika do pracy we Francji. W porównaniu z wcześniejszym wzorem zmieniło się kilka pozycji. Sprawdź, jak wygląda aktualny wzór.
W połowie czerwca Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Francji w sprawie przepisów dotyczących płacy minimalnej. Francuskie władze mają dwa miesiące na odpowiedź. Takie samo postępowanie toczy się obecnie przeciwko Niemcom.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »