Kontrole celne mają zapewnić wyegzekwowanie sankcji nałożonych na Rosję. Przeprowadzenie takich kontroli może zmniejszyć o połowę przepustowość granicy w kierunku Federacji Rosyjskiej. Dotychczasowe kontrole nie zabezpieczały dostatecznie przewozu towarów wrażliwych objętych sankcjami.
Przeczytaj także:
Maksymalny czas trwania kontroli w firmie, określony przepisami ustawy Prawo przedsiębiorców ma charakter iluzoryczny. W praktyce przedsiębiorcy podlegać mogą kontrolom niemal przez cały rok kalendarzowy – wynika ze stanowiska Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dlaczego tak się dzieje? Bo pozwalają na to liczne wyjątki od ograniczeń w kontroli. Ponadto do prowadzenia kontroli w firmach uprawnionych jest w Polsce ok. 40 organów. W konsekwencji mamy nakładające się kompetencje i dużą uznaniowość urzędników. Co zrobić, żeby dać firmom możliwość prowadzenia biznesu, a nie poddawania się „karuzelom” kontroli?
Od przyszłego roku Wielka Brytania rozpocznie wprowadzanie kontroli celnych towarów na granicy z UE. Będą one uruchamiane etapami od 1 stycznia do 1 lipca, kiedy wdrożone zostaną pełne kontrole. Sprawdź jakie będą etapy wdrażania ceł.
Od 1 lipca br. służby ukraińskie zawrócą samochód, jeśli przez 3 godziny nie dostaną dokumentacji celnej towaru. Nowe zasady mają zapobiegać przestojom ciężarówek na przejściach granicznych. Lepiej składać wyprzedzające zgłoszenia celne.
Nowe e-usługi wprowadzone przez Służbę Celną pomogą zaoszczędzić przewoźnikom czas i pieniądze. System eBooking TRUCK służy wcześniejszemu zarezerwowaniu odprawy, a system ZEFIR 2 pomoże w rozliczeniu ceł i podatków obsługiwanych przez celników.
Na zachodniej granicy Ukrainy zaostrzono kontrole celne. Kierowcy na przejściach graniczących z Polską mogą spodziewać się utrudnień.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »