Ani GITD, ani sąd administracyjny nie anulują decyzji o karze za manipulację z tego powodu, że kierowca użył przypadkowego magnesu, a nie urządzenia wyprodukowanego specjalnie do fałszowania danych. Kara grozi za użycie do tego celu jakiegokolwiek przedmiotu.
W ostatnim czasie mocno nasiliły się zmiany przepisów dotyczących ruchu drogowego. Kolejną zmianą, jaka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. jest utrata prawa jazdy - za zmianę zapisów aktywności na tachografie. Kierowca straci prawo jazdy na trzy miesiące. Celem tej zmiany jest wyeliminowanie z ruchu kierowców rażąco łamiących przepisy, a także podreperowanie budżetu wysokim karami.
Jedną z bardziej dotkliwych sytuacji z pewnością będzie utrata prawa jazdy za manipulację w zapisy aktywności kierowcy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od pierwszego stycznia.
Niedozwolone manipulacje tachografem
Za niektóre manipulacje kierowca zawodowy straci prawo jazdy na trzy miesiące. Utrata nastąpi, jeżeli:
Z artykułu dowiesz się:
Za jazdę „na magnesie” kara w Holandii ma być podniesiona z 4,4 tys. euro do ponad 10 tys. euro. To dlatego, że ta obecna stawka nie odstrasza przewoźników. To nie koniec, władze rozważają jeszcze konfiskatę tachografu.
Na 42 skontrolowane pojazdy, zatrzymano aż 21 dowodów rejestracyjnych – taki jest efekt kontroli samochodów ciężarowych na mobilnej stacji diagnostycznej. Kontrolę taką przeprowadził opolski oddział Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A4. Podczas kontroli wykryto też emulatory Adblue oraz magnes. Sprawdź, co może mobilna stacja diagnostyczna?
Sąd w Kielcach wydał wyrok w sprawie kary nałożonej na przewoźnika za to, że jego kierowca używał magnesu, aby zakłócić pracę tachografu. W uzasadnieniu określił, jakie działania nie pozwolą przewoźnikowi uwolnić się od kary. Zobacz, co wymienił sąd.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »