Od grudnia 2022 r. inspektorzy ITD oraz pracownicy GITD zyskali nowe uprawnienia. Rozszerzono ich prawa do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Dotyczą one: niezatrzymania się do kontroli, złamania zakazu wyprzedzania, objeżdżania opuszczonych zapór, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzania na przejściu dla pieszych, itd. Sprawdź pozostałe zdarzenia, które upoważniają inspektorów i pracowników GITD do nałożenia grzywny.
Sejm poprawił część kontrowersyjnych przepisów w nowelizacji Prawa o ruchu drogowym i Kodeksu wykroczeń. Nie będzie 30.000 zł grzywny za błahe wykroczenia, przekroczenie prędkości będzie karane bardziej proporcjonalnie, a przepisy o karaniu recydywistów będą jasne i racjonalne.
Sejmowa poprawka wprowadziła zamknięty katalog wykroczeń, za które sąd będzie mógł nałożyć grzywnę w wysokości do 30 tys. zł. Dzięki temu z projektu zniknie ryzyko nałożenia takiej kary za np. jazdę bez włączonych świateł mijania.
Z artykułu dowiesz się:
Które wykroczenia będą obłożone najwyższą karą 30.000 zł?
Jak zdefiniowana będzie recydywa, za popełnione wykroczenia?
Na jakich zasadach będzie przewidziany areszt, w zamian za grzywnę?
Straż graniczna będzie miała uprawnienie do nakładania mandatów za transport odpadów z naruszeniem wymagań w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi. Jakie to wymagania?
Przekroczenie prędkości na Litwie jest bardziej srogo karane. Sprawdź nowe stawki mandatów.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »