Podczas dzisiejszej konferencji wiceminister finansów Soboń przedstawił najnowszą wersję projektu zmian podatkowych. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorców, obniżka stawki PIT do 12 %, jednolity system zaliczek i likwidacja ulgi dla klasy średniej. Pod koniec kwietnia projektem zajmie się Sejm.
Polski Ład w 2022 r. spowoduje zmiany w obciążeniach podatkowych dla przedsiębiorców. W związku z tym firmy zastanawiają się – jaki rodzaj opodatkowania będzie dla nich w 2022 r. bardziej korzystny? Czy „tańsze” okaże się: pozostanie na ryczałcie, przejście na podatek liniowy, czy też skorzystanie z zasad ogólnych? Otóż, najbardziej opłacalny w przyszłym roku – dla najniższych dochodów będzie wybór – zasad ogólnych. Natomiast im wyższe przychody (dochody), tym bardziej opłacalny staje się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W pierwotnej wersji zakładano, że przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych i podatkiem liniowym zapłacą składkę zdrowotną według stawki 9%/
Stawka zaś stawka dla podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynosić miała 1/3 stawki ryczałtu. Jeśli np. stawka ryczałtu wynosi 15%, to stawka właściwa dla wyliczenia składki zdrowotnej wyniesie 5%.
W najnowszym projekcie stawka właściwa do wyliczania składki zdrowotnej w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym wynosi 4,9%. Jednak kwota składki nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Z artykułu dowiesz się:
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »