Od 29 maja br. weszły duże zmiany w ewidencjonowaniu czasu pracy kierowców. Nie jest już możliwe ewidencjonowanie na podstawie: tarczek i danych pobranych z tachografu. W praktyce (z pewnymi wyjątkami) karta ewidencji kierowcy nie różni od ewidencji pracowniczej. Nie ma też miał znaczenia rodzaj aktywności podejmowanej przez kierowcę w czasie pracy. W przypadku samozatrudnionych – jeżeli wykonują zlecenia na rzecz innej firmy – to ona powinna prowadzić ewidencję. Przedstawiamy też zmiany dla: zleceniobiorców oraz kierowców pojazdów do 3,5 t.
W praktyce oznacza to, że od 29 maja b.r. dla każdego kierowcy zatrudnionego w oparciu o stosunek pracy trzeba prowadzić indywidualną kartę ewidencji czasu pracy analogicznie do pracowników podlegających pod ogólne normy Kp, konwertując do niej dane pochodzące z tych dokumentów źródłowych.
Pewną nieścisłością jest w tym kontekście wymienienie przez ustawodawcę w gronie dokumentów, z których dane należy uwzględnić przy tworzeniu ewidencji czasu pracy kierowców rejestrów opracowanych na podstawie dokumentów wymienionych w art. 25 ust. 2 pkt 1-3 uocpk.
Obejrzyj video:
Co istotne ewidencja czasu pracy różni się stopniem szczegółowości w zależności od tego, czy kierowca jest zatrudniony w systemie zadaniowym, otrzymuje ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej.
Przeczytaj także:
Prowadzenie ewidencji czasu pracy - kierowcy samozatrudnionego
Z artykułu dowiesz się: