Unia Europejska wprowadziła zakaz przywozu towarów, które generują znaczące przychody dla Rosji. Od tego zakazu obowiązują odstępstwa w postaci kontyngentów taryfowych na określone towary. Odstępstwa dotyczą: chlorku potasu, nawozów mineralnych i chemicznych, półproduktów z żeliwa lub stali niestopowej. Możliwość przywozu tych towarów będzie obowiązywała do 9 lipca 2023 r. lub wyczerpania kontyngentu.
Unia Europejska przyjęła piąty pakiet sankcji na Rosję oraz Białoruś za wojnę w Ukrainie. Wśród nowych restrykcji jest zakaz wjazdu na teren Wspólnoty, w tym Polski, dla rosyjskich i białoruskich tirów. Resort infrastruktury spodziewa się, że ukarane kraje odwdzięczą się tym samym.
Rada Unii Europejskiej rozszerzyła pakiet sankcji gospodarczych wobec Federacji Rosyjskiej i Białorusi w związku z rosyjską inwazją na terytorium Ukrainy. Sankcje sektorowe obejmują zakaz wywozu z Unii Europejskiej (UE) do Rosji określonych towarów i mają na celu m.in. ograniczenie dostępu do kluczowych technologii. Sankcje nałożone na Białoruś dotyczą m.in. zakazu eksportu do UE najbardziej dochodowych grup towarowych.
Zakaz importu na Białorusi będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022 r. i obejmie praktycznie wszystkie produkty mleczne, mięsne i roślinne, a nawet sól. Zakaz obejmuje produkty z krajów Unii Europejskiej, USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii.
Federacja Rosyjska poinformowała, że od 1 lipca do 31 grudnia br. zezwoli na przewożenie tranzytem do państw trzecich towarów objętych embargiem. Rosja chce w ten sposób zwiększyć dochody budżetowej. Towary mają być przewożone zgodnie ze specjalną procedurą. Jaką?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »