Od 1 sierpnia 2024 r. po polskich drogach mogą jeździć kierowcy wnoszący opłaty drogowe za pośrednictwem firmy Toll4Europe GmbH w ramach usługi EETS. Jest to drugi, po spółce Telepass S.p.A, dostawca EETS, który świadczy usługę EETS w Polsce. EETS to jedna umowa, jedno konto i jedno urządzenie dla kierowców poruszających się po drogach w Unii Europejskiej.
Przeczytaj także:
Słowacja dołączyła do krajów korzystających z systemu EETS. Kierowcy nie będą już potrzebowali oddzielnego urządzenia SkyToll. Przejazdy po wszystkich drogach na Słowacji będzie można opłacić dzięki jednemu urządzeniu pokładowemu OBU.
Obecnie w Szwajcarii obowiązują dwa systemy poboru opłat drogowych. Z jednej strony jest to system ręczny wykorzystujący stacjonarne terminale na granicach. Równolegle istnieje również europejska usługa opłaty elektronicznej – w skrócie EETS (European Electronic Toll Service), która została wprowadzona w 2021 r. Ręczny pobór opłat za pomocą terminali będzie działał tylko do końca 2024 r.
Polski rząd, pod wpływem nacisków unijnych, wprowadził do polskiego prawa unijne przepisy, regulujące zasady, na jakich działa EETS. Nie ma to wpływu na wysokość opłat drogowych ani sposób ich uiszczania. Przedstawiamy ułatwienia jakie dzięki EETS będą mieli polscy kierowcy i przewoźnicy.
Czy jest EETS?
Jakie ułatwienia dla kierowców i przewoźników wprowadzą przepisy o EETS?
KE: Polska i Bułgaria opóźniają wdrożenie EETS
Chodzi o wdrożenie unijnej dyrektywy o europejskiej usłudze opłaty elektronicznej (EETS). Komisja uznała, że proces ten postępuje w Polsce i Bułgarii zbyt wolno i skierowała przeciwko tym krajom skargę do TSUE. Kara na Polskę prawdopodobnie nie zostanie nałożona, bo odpowiednia ustawa nowelizująca m.in. przepisy ustawy o drogach publicznych właśnie została opublikowana.
Czy Polska otrzyma karę za niewdrożenie EETS? Czy w związku z ETS zostaną podniesione opłaty?
Wkrótce przewoźnicy będą mogli w wygodny sposób uiszczać opłaty za przejazd czeskimi i słowackimi drogami. Oba te kraje dołączą bowiem do systemu EETS i możliwe będzie tam uiszczanie opłat drogowych przy użyciu urządzenia E-Box.
Od 17 października w Polsce jest już możliwość płacenia opłat drogowych w systemie e-TOLL poprzez urządzenie pokładowe EETS. Pierwszym akredytowanym dostawcą EETS w Polsce jest firma Telepass.
Od 17 października można już wykorzystać do płacenia opłat drogowych w systemie e-TOLL urządzenie pokładowe EETS. Pierwszym, akredytowanym dostawcą EETS w Polsce jest firma Telepass.
Polska ma wreszcie wdrożyć procedury regulujące europejską usługę opłaty elektronicznej EETS. Ma umożliwić pobór opłat przy użyciu jednego urządzenia pokładowego, jednego konta użytkownika i jednej umowy. Dzięki temu będzie prościej zapłacić za przejazd po krajach UE, które wymagają elektronicznej opłaty drogowej.
Jesteśmy coraz bliżej wdrożenia European Electronic Toll Service - EETS, czyli wspólnego z państwami UE systemu poboru opłat drogowych. Ceny za przejazdy po polskich drogach nie wzrosną z tego powodu. Nie zmieni się też sposób ich pobierania. Ponadto za kilka lat system pozwoli jeździć po wielu krajach z jednym urządzeniem pokładowym.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »