Zdarza się, że kierowca zatrudniony na zlecenie prowadzi własną działalność gospodarczą i tam już odprowadza składkę na ubezpieczenie społeczne. Czy wydane mu zaświadczenie A1 będzie ważne, gdy pojedzie w trasę do Niemiec albo Francji na zlecenie innego przedsiębiorcy?
Zakładasz swoją firmę transportową i zastanawiasz się w jakiej formie: zwykłej działalności gospodarczej czy spółki np. z ograniczoną odpowiedzialnością. Otóż dla małej np. jedno-dwuosobowej firmy – zawsze korzystniejsza (tańsza) będzie działalność gospodarcza. Forma spółki bardziej pasuje dla dużych firm. Dlaczego?
W Sejmie znajduje się projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Co oznaczają nowe przepisy?
Wielu kierowców zakłada własną działalność w formie np. spółki z o.o. i staje się prezesami firm. Ale czy w tej sytuacji prezes spółki z o.o. lub spółki komandytowej, może wykonywać pracę polegającą na zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego? Sprawdź dokładnie!
Od 1 stycznia 2018 r. rząd chce wprowadzić kilka ułatwień dla przedsiębiorców. Będzie można wliczyć wynagrodzenie małżonka do kosztów uzyskania przychodu, korzystniej rozliczyć stratę, podwyższony będzie też próg dla małych podatników.
Wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać przedsiębiorcy parkowania przed lokalem, w którym prowadzi działalność gospodarczą, tylko dlatego że brakuje miejsc parkingowych lub pojazdy są za ciężkie. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Krakowie.
Powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego, w którym znajdą się również osoby niezdolne do prowadzenia działalności transportowej. Rejestr będzie połączony z innymi w pozostałych krajach UE.
Od 1 stycznia 2016 r. możliwe będzie przeniesienie na inną osobę uprawnień wynikających z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji transportowej, jeśli firma przewozowa zostanie sprzedana w postępowaniu upadłościowym.
Jeśli przewoźnik uzyskał licencję przed przekształceniem formy działalności jego firmy, powinna ona obowiązywać do końca okresu, na jaki została pierwotnie udzielona. Tak orzekł WSA w Warszawie.
Wierzyciel upadłego przedsiębiorcy nie musi zwracać uczciwie uzyskanej zapłaty za wykonaną usługę. Tak orzekł Sąd Najwyższy.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »