W przypadku gdy kontroler KAS lub ITD odkryje, że w baku ciężarówki jest „lewe” paliwo, zatrzyma dowód rejestracyjny. Dodatkowo samochód zostanie wysłany na dodatkowe badanie techniczne.
Zmienią się blankiety dowodów rejestracyjnych oraz pozwoleń czasowych. Wynika to z konieczności dostosowania ich do minimalnych zabezpieczeń przewidzianych w ustawie o dokumentach publicznych. Zabezpieczenia te obejmą zarówno papier, jak i druk widoczny na blankiecie - dzięki czemu jego fałszerstwo będzie znacznie utrudnione. Dokumenty wydane na dotychczasowych blankietach zachowają ważność.
Uzyskanie świadectwa dopuszczenia pojazdu do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych wymaga przedstawienia dowodu rejestracyjnego pojazdu. Czy wystarczy jednak dowód tymczasowy do złożenia wniosku o świadectwo ADR?
Zakończyły się prace nad zmianami w prawie o ruchu drogowym. Przewidziano w nich ułatwienia związane z dokumentami i procedurami stosowanymi w transporcie drogowym, np. rejestracją pojazdów. Ustawa wejdzie w życie 4 grudnia 2020 r., ale od tej zasady przewidziano wiele wyjątków. Sprawdź daty.
Zwolnienie z obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie, brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego jeśli skończą się w nim miejsca na pieczątki przeglądu technicznego, zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej – te wszystkie uproszczenia przewiduje nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ustawa wczoraj została, z niewielkimi poprawkami, zaakceptowana przez Senat. Teraz poprawki wrócą jeszcze do rozpatrzenia przez Sejm. Sprawdź pozostałe ułatwienia przewidziane w ustawie.
Toczą się prace parlamentarne nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającym szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako tzw. pakiet deregulacyjny.
Do 180 dni został wydłużony termin na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Wszystko z powodu koronawirusa
Od 1 stycznia 2020 r. każdy sprowadzony z zagranicy samochód będzie musiał być zarejestrowany w ciągu 30 dni. Jeśli właściciel nie dokona rejestracji, będzie musiał liczyć się z nałożeniem kary w wysokości od 200 do 1000 zł. Organem odpowiedzialnym za egzekwowanie tych przepisów będzie starosta.
Rząd uruchomił aplikację mPojazd. Umożliwia ona przechowywanie w telefonie cyfrowych kopii dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i polisy OC. Co trzeba zrobić, żeby zyskać dostęp? I czy warto zostawić papierowe dokumenty w domu?
Węgierskie służby kontrolne zaczęły nakładać na polskich kierowców mandaty za brak dokumentu potwierdzającego wykonanie badań technicznych. Sama pieczęć diagnosty w dowodzie rejestracyjnym nie wystarczy!
Funkcjonariusze celno-skarbowi będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu np. w sytuacji gdy stwierdzą zły stan techniczny pojazdu. Przewiduje to nowelizacja ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw.
Rząd zapowiada zlikwidowanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej, możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Od kiedy?
Od 1 października kierowcy mogą jeździć samochodami bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Za brak tych dokumentów nie dostanie się mandatu. Ale uważaj, są ograniczenia!
Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad zmianami przepisów umożliwiającymi jazdę samochodami bez papierowej wersji dowodu rejestracyjnego i polisy poświadczającej zawarcie ubezpieczenia OC.
W wyniku prac projektu „mDokumenty” prowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji możliwe będzie posługiwanie się takimi dokumentami jak: dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy - w formie cyfrowej.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »