Kierowcy, którzy rozwożą towar do sklepów albo wykonują inne krótkie przewozy – mają dużo postojów. Jeśli tak pracujesz, nie wszystkie te postoje możesz zaliczyć do czasu przerw. Na co musisz uważać?
Na podstawie przepisów obowiązujących od 1 października w zakresie JPK_VAT, wybrane transakcje wymagają kodów GTU. Kody te dotyczą sprzedaży (podatku należnego), zarówno krajowej, jak i transgranicznej, natomiast nie dotyczą np. importu usług. Czy faktura za usługi transportowe wystawiona na kontrahenta, np. z Niemiec, też będzie musiała być zakwalifikowana do kodu GTU_13?
W branży transportowej powszechne są różne zdarzenia, które zaburzają proces transportu. Efektem są zaginięcia lub uszkodzenia ładunku (częściowe i całkowite), ale także liczne opóźnienia w dostawie. Nie ma się czemu dziwić – przewóz towarów jest ryzykowną działalnością. Z tego względu przedsiębiorcy będący nadawcami ładunków często starają się zabezpieczyć na wypadek takich okoliczności. Na jakich zasadach kontrahent może dochodzić odszkodowania za opóźnienie w dostawie i jak da się uniknąć jego zapłaty? Sprawdź.
Francuska inspekcja pracy zapowiedziała prowadzenie kontroli czasu pracy kierowców pojazdów do 3,5 t. Kara za brak książki kontroli w samochodzie może wynieść od 90 do nawet 750 euro.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »