Przepisy przewidują tylko jeden warunek odnoszący się do przechowywaniu tarczek z tachografów. Jeśli jednak chcesz uniknąć problemów podczas kontroli, warto poukładać wykresówki w określony sposób. Jaki?
Przedsiębiorcy transportowi muszą przechowywać wykresówki w porządku chronologicznym oraz w czytelnej formie przez co najmniej rok po ich użyciu. Tak przewidziano w art. 34 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 165/2014. Dodatkowo, zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców, jeżeli firma prowadzi ewidencję czasu pracy kierowców wyłącznie na podstawie wykresówek, to ma obowiązek przechowywać przez trzy lata tarczki pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz przez dwa lata tarczki innych kierowców (np. samozatrudnionych, przedsiębiorców osobiście wykonujący przewozy). Przepisy nie wskazują szczegółowo, w jaki sposób trzeba segregować wykresówki, oprócz tego, że powinny być ułożone chronologicznie. Oznacza to, że powinieneś poukładać je zgodnie z upływem czasu, czyli od najstarszych do najnowszych.
Przeczytaj także:
Generalna zasada mówi o jednym roku, co oznacza, że po tym okresie zarówno wydruki, jak i dane cyfrowe - nie muszą być dalej archiwizowane.
Natomiast przez ten minimalny okres czasu muszą być ściśle przestrzegane zasady archiwizowania zarówno wydruków (w przypadku, gdy ich wykonanie jest obowiązkowe), jak i danych cyfrowych.
Z artykułu dowiesz się:
Kierowca zagubił wykresówki z dwóch dni pracy. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Zakładam, że powinien napisać oświadczenie, ale co powinno ono zawierać żeby uchronić się od kary z ITD? Otóż ważne jest uzasadnienie i opisanie takiego faktu. Sprawdź jak!
Tylko część spraw związanych z używaniem wykresówek jest szczegółowo uregulowana w przepisach. Pozostałe wymogi wynikają z interpretacji przepisów stosowanych przez ITD. Sprawdź, za co najczęściej inspektorzy nakładają kary!
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »