Przewóz miał charakter międzynarodowy, dlatego należy do niego stosować zapisy Konwencji CMR.
Zgodnie z art. 17 punkt 2 Konwencji CMR przewoźnik jest zwolniony z odpowiedzialności za opóźnienie w dostawie spowodowane winą osoby zlecającej.
Jeżeli data odbioru przesyłki przez przewoźnika nie została wpisana do listu przewozowego, przewoźnik ma prawo odrzucić roszczenie odszkodowawcze na tej podstawie, że był gotów do podjęcia przesyłki o właściwej godzinie, przesyłkę podjął z winy nadawcy dwie godziny później, zaś opóźnienie w jej dostawie wyniosło wyłącznie 1 godzinę, co pozwala na domniemanie, że gdyby nie opóźnienie nadawcy, towar dotarłby na czas. W tej sytuacji w razie sporu (także sądowego) działanie nadawcy powodujące opóźnienie będzie należało udowodnić.
W przypadku gdy data odbioru przesyłki została wpisana w pole 13 listu przewozowego, kierowca, widząc, że nie odbierze przesyłki w zleconym czasie, powinien uczynić stosowną adnotację w polu 18 listu przewozowego co do zawinionego przez nadawcę opóźnienia. Adnotacja taka, zatwierdzona przez nadawcę, w zasadzie zakończyłaby spór. Jeśli wina spoczywa po stronie nadawcy, to on ponosi koszty opóźnienia po stronie odbiorcy.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: