Każdy przedsiębiorca, który jest uczestnikiem przewozu towarów niebezpiecznych, musi zadbać o prawidłowe przeszkolenie pracowników. Jest obowiązany przeszkolić osoby wykonujące czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych (drogą, koleją lub żeglugą śródlądową), zatrudnione przez niego lub wykonujące na jego rzecz czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych.
Trzeba to zrobić przed podjęciem tych czynności, w zakresie odpowiednim do odpowiedzialności i obowiązków tych osób. Szkolenie powinno być okresowo uzupełnianie w celu uwzględnienia zmian w przepisach dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych.
Pracodawca ponosi koszt szkolenia ADR, jeśli chodzi o kierowców będących pracownikami, czyli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Osoby świadczące usługi przewozowe na innej podstawie, np. umów cywilnoprawnych czy w ramach samozatrudnienia, odbywają kursy na własny koszt. Odnosi się to również do wydatków poniesionych na dojazd na szkolenie.
Szkolenie musi prowadzić osoba posiadająca świadectwo przeszkolenia doradcy w zakresie przewozu drogowego, przewozu koleją lub przewozu żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych, zwane „świadectwem doradcy”. Może to też być posiadająca wiedzę i wykształcenie niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu szkolenia. Osoba przeprowadzająca szkolenie potwierdza na piśmie przeszkolenie uczestników.
Warto sprawdzić, czy ośrodek oferujący szkolenia dla kierowców wpisany jest do ogólnodostępnej ewidencji podmiotów prowadzących kursy, którą prowadzi Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego (TDT), żeby mieć pewność, że szkolenie będzie spełniało wymagane standardy. Prowadzenie szkoleń z zakresu ADR jest działalnością reglamentowaną i w związku z tym nie każdy pomiot ma uprawnienia do organizacji takich szkoleń.
Zaświadczenie ADR otrzymuje osoba, która ukończyła 21 lat, ukończyła odpowiedni kurs ADR: początkowy, jeżeli ubiega się o wydanie zaświadczenia ADR po raz pierwszy, albo doskonalący – jeżeli ubiega się o przedłużenie zaświadczenia ADR, złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin kończący kurs ADR początkowy lub doskonalący, złożyła wypełniony formularz zgłoszeniowy i uiściła opłatę.
Zaświadczenie ADR wydawane jest na okres 5 lat, licząc od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu. W celu przedłużenia ważności zaświadczenia ADR kierowca jest zobowiązany, w okresie 12 miesięcy poprzedzających datę upływu ważności zaświadczenia, ukończyć kurs ADR doskonalący i złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin. Po spełnieniu tych warunków marszałek województwa przedłuża ważność zaświadczenia na okres kolejnych 5 lat od dnia upływu ważności dotychczasowego zaświadczenia, wydając nowe zaświadczenie ADR.
Nieprzeszkolenie osób wykonujących czynności związane z przewozem towaru niebezpiecznego, zatrudnionych przez uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych lub wykonujących czynności na jego rzecz, wiąże się z nałożeniem na przedsiębiorcę kary w wysokości 2.000 zł. Warto więc pilnować kierowców i nie dopuszczać do sytuacji, że będą jeździć bez przeszkolenia.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: