Filtruj treść
Filtruj

Zniesienie epidemii – skutki dla pracodawców

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 16 maja 2022
  Zniesienie epidemii – skutki dla pracodawców

Od 16 maja br. został zniesiony stan epidemii, ale wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza? Zniesienie stanu epidemii nie oznacza wycofania wszystkich ograniczeń i przepisów antycovidowych - równolegle został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego. W praktyce oznacza to, że większość nadzwyczajnych uregulowań spowodowanych pandemią COVID-19 nadal obowiązuje. Nadal pozostają zawieszone obowiązki kierowców w zakresie: szkoleń okresowych, badań lekarskich i psychologicznych.

Z punktu widzenia prawnego obydwa stany (epidemii i zagrożenia epidemicznego) są wprowadzane w podobny sposób, dają podobne skutki prawne, które są określone w dalszych przepisach.

W praktyce jeżeli przepisy uzależniają obowiązywanie określonych ograniczeń lub zakazów od obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego - to dopiero zakończenie obowiązywania danego stanu powoduje uchylenie określonych przepisów.

Ograniczenia epidemiczne pozostają

W sytuacji, gdy przepisy – a tak jest w większości przypadków odnoszących się do zatrudnienia – uzależniają obowiązywanie danych ograniczeń od wprowadzenia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego, to samo zniesienie stanu epidemii, przy jednoczesnym ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego nie powoduje utraty mocy tych przepisów.

Obostrzenia i ograniczenia nadal będą obowiązywać, dopóki nie zostanie ostatecznie uchylony stan zagrożenia epidemicznego.

Uwaga

Dopiero zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje uchylenie zdecydowanej większości ograniczeń i obostrzeń wynikających z przepisów antycovidowych.

Sytuacja pracodawców i pracowników

Zniesienie stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego praktycznie nic nie zmienia w sytuacji pracodawców i pracowników (np. nawet po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca jeszcze przez 3 miesiące będzie mógł wyznaczać pracę zdalną).

Czy badania okresowe będą nadal zawieszone

Mimo odwołania stanu epidemii, z racji obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, nadal nie będzie konieczne wysyłanie pracowników na badania okresowe. Obowiązujący w dalszym ciągu art. 12a ust. 1 ustawy COVID przewiduje bowiem, że także w okresie stanu zagrożenia epidemicznego:

  1. zawieszony jest obowiązek wykonywania badań okresowych,
  2. nie obowiązuje zakaz dopuszczenia pracownika do pracy bez aktualnego badania okresowego,
  3. zawieszone są następujące obowiązki odnośnie kierowców w transporcie drogowym:

-       posiadanie ukończonego szkolenia okresowego (art. 39a ust. 1 pkt 6 i art. 39d ustawy o transporcie drogowym),

-       przeprowadzanie okresowych badań lekarskich kierowców określonych w art. 39j ustawy o transporcie drogowym),

-       przeprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych (art. 39k ustawy o transporcie drogowym),

-       kierowanie przez pracodawcę lub zatrudniającego kierowcy na wskazane wyżej badania zgodnie z art. 39l ustawy o transporcie drogowym.

Ważne:

Badania te muszą być uzupełnione w terminie 180 dni. Jednak termin liczymy dopiero po dacie zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego. Ograniczenia badań w stanie zagrożenia epidemicznego nadal w pełni obowiązują.

Co ze szkoleniami w zakresie bhp?

W przypadku szkoleń bhp w związku z przejściem ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego, nadal można przeprowadzać instruktaż stanowiskowy w sposób wyłącznie zdalny.

Wciąż obowiązuje art. 12e ust. 1 ustawy COVID. Na podstawie tego przepisu w czasie stanu zagrożenia epidemicznego stacjonarne instruktaże obowiązywać będą tylko:

1)    pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym,

2)    pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych,

3)    pracownika przenoszonego na stanowisko robotnicze lub takie na którym narażony jest na czynniki niebezpieczne,

4)    ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu,

5)    studenta odbywającego praktykę studencką.

W przypadku szkoleń okresowych, rozporządzenie utrzymuje zawieszenie obowiązku ich przeprowadzania. Zgodnie bowiem z art. 12e ust. 2 ustawy COVID, jeżeli termin przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp (także dotyczącego szkolenia okresowego w zakładowych służbach bhp) przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii – termin ten wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Uwaga

Szkolenia okresowe bhp mogą być wstrzymane do odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

Kiedy będzie ostateczny koniec epidemii?

Według najnowszych informacji z kręgów rządowych, ewentualne zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego może nastąpić dopiero jesienią br. (czyli w praktyce najwcześniej w III kwartale 2022 r.). Będzie to możliwe pod warunkiem, że nie dojdzie do wzrostu zakażeń koronawirusem lub innych nieprzewidzianych zdarzeń związanych z potencjalnym dalszym rozwojem epidemii COVID-19.

Ważne:

Nie jest jednak wykluczone, że stan zagrożenia epidemicznego będzie obowiązywał przez jeszcze dłuższy czas.

Wówczas jednak należy się liczyć ze zmianami przepisów, które mogą uchylić wiele z opisanych wyżej ograniczeń – póki co jeszcze obowiązujących.

Obydwa te stany szczególne są wprowadzane na podstawie ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2021 r. poz. 2069 ze zm., dalej: ustawa).

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x