Na terenie całej Unii dozwolone będzie realizowanie przewozów zarobkowych wynajętymi ciężarówkami lub busami zarejestrowanymi w innych krajach. Wymagane będzie jedynie przestrzeganie kilku ograniczeń.
Jeśli zabraknie Ci pojazdu do wykonania zlecenia, będziesz mógł go wynająć w innym kraju bez kierowcy.
Przepisy w każdym kraju unijnym będą musiały zezwalać na wynajem pojazdu bez kierowcy z innego państwa na okres co najmniej 2 miesięcy w roku. Aby w związku z tym nie dochodziło do nadużyć, państwo może ustalić w swoich przepisach, że co najmniej 75 proc. floty firmy, która korzysta z wynajmowanych pojazdów, musi mieć rejestrację w swoim kraju.
Przeczytaj także:
Dzierżawa pojazdu – którą kartą należy go zablokować?
Ponadto państwa mogą prowadzić rejestr ciężarówek wynajmowanych za granicą.
Rada UE zaakceptowała przepisy w tej sprawie. Jeśli zostaną przegłosowane przez Parlament Europejski, dyrektywa będzie uchwalona. Od jej uchwalenia państwa UE będą miały 14 miesięcy na wdrożenie jej do swoich systemów prawnych.
Do tej pory w poszczególnych krajach UE obowiązywały w tej kwestii różne zasady. W niektórych państwach (np. w Hiszpanii) wynajmowanie pojazdów zarejestrowanych za granicą jest zakazane, podczas gdy w innych (jak w Niemczech) taki zakaz nie obowiązuje.