Monitoring pojazdów jest jedną z kluczowych dziedzin funkcjonowania każdej firmy posiadającej flotę samochodową. Mnogość funkcji i kombinacji występowania ich w poszczególnych modelach lokalizatorów GPS może przyprawić o zawrót głowy. Na jakie parametry techniczne i możliwości urządzeń zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lokalizatora? Czym cechuje się dobre urządzenie do śledzenia pojazdów?
Podstawową cechą lokalizatorów GPS jest możliwość śledzenia pojazdu za pomocą transmisji danych, które odbierane są przez urządzenia z zainstalowanym dedykowanym oprogramowaniem. Stale rosnąca liczba dodatkowych funkcji lokalizatorów nie ułatwia wyboru tego właściwego, przystosowanego do wszystkich potrzeb przedsiębiorstwa posiadającego flotę samochodową.
Niezależnie od tego, warto skierować swój wzrok na oferty zaufanych producentów i zastanowić się, czy cena musi być jednym z najważniejszych kryteriów. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie zarządzanie flotą pozwoli obniżyć koszty prowadzenia działalności, a do tego niezbędny jest jakościowy sprzęt. Profesjonalne lokalizatory GPS do samochodu oferuje firma Navifleet.
Wysoka jakość i bezawaryjność urządzeń do śledzenia pojazdów to kluczowe cechy takich urządzeń. Przerwa w rejestracji pozycji samochodu, utrata ustawień, awaria pamięci podręcznej, niskiej jakości anteny GPS i GSM lub nawet utrata wszystkich danych to tylko kilka obszarów ryzyka.
Mogą one znacząco wpłynąć na prawidłowe zarządzanie flotą, co z kolei negatywnie odbije się na funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa. By mieć pewność, że nasz biznes nie ucierpi z powodu tego typu nieprzewidzianych zdarzeniach, warto rozejrzeć się za sprawdzonymi rozwiązaniami.
Odczyt pozycji pojazdu i prędkości jazdy oraz wbudowana bateria podtrzymująca pracę urządzenia po odłączeniu prądu to najważniejsze, kluczowe cechy lokalizatorów. Bardzo ważna jest też wewnętrzna pamięć rejestrująca pracę urządzenia poza siecią GSM oraz możliwość podłączenia GPS-u do instalacji elektrycznej pojazdu.
Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto zastanowić się nad tymi, które oferują wzmocniony zasięg sieci GPS i GSM oraz obsługę dodatkowych akcesoriów, np. związanych z pracą samochodu. Użytkownicy o zaawansowanych potrzebach mogą z kolei wybrać model z odczytem danych z komputera pokładowego, zaś w ekstremalnych przypadkach – z hermetyczną obudową chroniącą urządzenie przed pyłem i wodą. To tylko niektóre spośród wszystkich dostępnych parametrów, a wybór sprzętu na ich podstawie z pewnością ułatwi tabelka porównawcza poszczególnych modeli.
Po zamontowaniu lokalizatora w pojeździe nie trzeba się już nim zajmować, na przykład tracąc czas na jego pełną konfigurację. Często zresztą byłoby to mocno utrudnione, gdyż w wielu przypadkach wręcz pożądane jest, by były one umieszczone w trudno dostępnym miejscu.
Cała reszta należy już tylko do dedykowanego oprogramowania. Taka zintegrowana platforma do zarządzania pojazdami pozwoli na obsługę lokalizatora oraz korzystanie ze wszystkich jego funkcji na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że łatwo będzie można wywnioskować, gdy lokalizator nie działa poprawnie.
Artykuł partnera
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: