Sejm 12 maja 2022 r. przyjął nowelizację ustawy o PIT. Nowe przepisy zakładają obniżenie stawki PIT z 17% do 12% i likwidację ulgi dla klasy średniej. Przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej zmiana umożliwi rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym.
Przyjęta ustawa pozostawia część rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Dotyczy to w szczególności zwiększonej kwoty wolnej do 30 tys. zł i podwyższonego progu podatkowego do 120 tys. zł.
Zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. - najważniejsze rozwiązania
Wśród przyjętych 12 maja br. przez Sejm rozwiązań znalazły się rozwiązania tj:
W wyniku wprowadzanych zmian pojawi się również możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia. Wprowadzenie tej zmiany zostanie jednak przesunięte na 1 stycznia 2023 roku.
Przeczytaj także:
Dalsze prace nad ustawą
Teraz prace na projektem ustawy rozpocznie Senat. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca i będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.
Źródło:
gov.pl/finanse