Obywateli Ukrainy można obecnie legalnie zatrudnić po elektronicznym powiadomieniu powiatowego urzędu pracy. Jednak po zmianach w przepisach w zgłoszeniu należy umieścić dodatkowe dane. Sprawdź jakie są obecnie zasady zatrudniania cudzoziemców. Zapraszamy do obejrzenia szkolenia on-line.
Obowiązują już przepisy, które zmieniły zasady zatrudniania w Polsce i legalizacji pracy cudzoziemców, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli Ukrainy. Zmiany dotyczą zarówno pracodawców zatrudniających takie osoby na podstawie powiadomienia urzędu pracy, jak i w oparciu o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem / Розірвання трудового договору згідно з денонсуванням
Dobiegają końca prace nad specustawą regulującą zasady pobytu i zatrudniania obywateli Ukrainy. Sejm już uchwalił ustawę, jeszcze dziś ma zająć się nią Senat. Oto najważniejsze uregulowania dotyczące zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Uwaga: przepisy nie dotyczą jednak zatrudniania kierowców.
Uchwalona 9 marca 2022 r. ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej specustawa) ma kompleksowo uregulować kwestię pobytu, ale także zatrudnienia osób z tego kraju uciekających przed wojną.
Okres legalnego pobytu w Polsce został ustalony na 18 miesięcy, liczonych od 24 lutego 2022 r. Przyjazd jednak musi nastąpić w okresie od 24 lutego br. (czyli od daty wybuchu wojny z Rosją) do dnia określonego przyszłym rozporządzeniu Rady Ministrów.
Każdy obywatel Ukrainy będzie miał prawo pobytu w Polsce przez 18 miesięcy, jeżeli przekroczył legalnie granicę RP po wybuchu wojny. Ponieważ zgodnie ze specustawą (art. 2 ust. 1) termin liczony jest od 24 lutego br., prawo pobytu przysługuje do 24 sierpnia 2023 r.
Po przeczytaniu artykułu dowiesz się:
Pomimo tego, że rozporządzenia 883 i 987 już w tytule wskazują, że dotyczą również krajów EOG i Szwajcarii, to rozporządzenie 1231 – czyli to które rozszerza przepisy na obywateli krajów trzecich – nie zostało sporządzone w ten sam sposób i nie objęło tych krajów, a więc ZUS ma rację, że nie chce wydać zaświadczenia A1 w przypadku takich państwa jak: Dania, Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Lichtenstein.
Z artykułu dowiesz się:
W związku z pandemią COVID-19 poszczególne państwa członkowskie przyjęły krajowe rozwiązania dotyczące przedłużenia legalności pobytu cudzoziemców spoza UE na swoim terytorium. KE zaleca, żeby wiza przedłożona w jednym kraju członkowskim, obowiązywała w całej UE. Chodzi o to, żeby uniknąć problemów przy przekraczaniu granic przez kierowców zawodowych.
Osoby z Ukrainy, zatrudnione w Polsce, mogą skorzystać z telefonicznych porad specjalistów na temat polskiego prawa pracy, udzielanych po ukraińsku. Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła w tym celu kolejny numer telefonu.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało zmiany w przepisach, mające na celu sprawniejszą i szybszą obsługę spraw związanych z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce. Proponowane zmiany to: odejście od papierowej formy obiegu dokumentów i elektroniczna wymiana danych między urzędami pracy a służbami kontrolnymi.
Polska branża transportowa zmaga się z brakiem osób chętnych do pracy. Równocześnie jednak przebywający u nas pracownicy chcą opuścić Polskę. Dlaczego? Otóż, poszukiwanie wyższych zarobków nie jest jedynym powodem. Według doniesień NIK, administracja publiczna nie jest przygotowana do przyjmowania wniosków cudzoziemców. Brakuje racjonalnej i terminowej obsługi. Pracuje się tu mało wygodnie, choć bliżej domu.
Firma transportowa, zarejestrowana na terytorium Polski, chce świadczyć usługę kierowania pojazdami (ciągnikami siodłowymi). Ciągniki należą do przedsiębiorstwa zarejestrowanego w Czechach. Czy kierowca może wykonywać usługę kierowania pojazdem, jeśli ma świadectwo kierowcy wystawione na polską firmę?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »