Niestety żaden przepis obowiązującego prawa nie uprawnia firmy jako pracodawcy do wystąpienia z żądaniem przedstawienia przez pracownika (lub osoby niezatrudnionej lecz osobiście wykonującej na rzecz przedsiębiorcy pracy kierowcy) zaświadczenia o niekaralności.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie dokumenty są wymagane przy zatrudnianiu na umowę o pracę kierowcy? Czy pracodawca powinien wymagać od kierowców zaświadczeń o niekaralności?
Żaden przepis aktów prawnych dotyczących problematyki transportu drogowego nie nakłada na kierowcę obowiązku legitymowania się zaświadczeniem o niekaralności.
Przewoźnik nie dysponuje żadnym narzędziem prawnym, aby móc skutecznie pozyskać takie zaświadczenie od kierowcy. Oczywiście jeżeli kierowca wyrazi wolę przedstawienia takiego dokumentu to świetnie.
Już tak to jest skonstruowane, że pracodawca – w tym również przewoźnik drogowy – ma całą masę obowiązków względem pracowników, ale niewiele narzędzi prawnych do skutecznego egzekwowania pewnych zachowań ze strony pracownika.
Z artykułu dowiesz się jak, mimo, że pracodawca nie ma do tego narzędzi, może jednak zgodnie z przepisami - wyegzekwować od pracownika oświadczenie o niekaralności.
Od jutra do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego będzie trzeba dołączać zaświadczenie o niekaralności z krajowego rejestru. Teraz wystarczy własnoręcznie napisane oświadczenie. Jak najszybciej zdobyć zaświadczenie?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »