Przeczytaj także:
Mamy do czynienia z zespołem 2 pojazdów (pojazdu samochodowego złączonego z przyczepą) innych niż pojazd samochodowy złączony z naczepą. Maksymalna długość takiego zespołu pojazdów to 18,75 m, o czym stanowi art. 62 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
W tym przypadku długość zespołu pojazdów to 19,5 m. Z kolei ładunek będzie wystawał z tyłu pojazdu na odległość do 1 m, co jest dopuszczalne w myśl art. 61 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowiącego, że „ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu o więcej niż 2 m licząc od tylnego obrysu zespołu pojazdów”.
Wykonywane transporty są przewozami na potrzeby własne przedsiębiorstwa. Takie przewozy drogowe – zgodnie z ustawodawstwem unijnym - są zwolnione z obowiązku posiadania licencji wspólnotowej oraz wszelkich zezwoleń przewozowych (art. 1, ust. 5 rozporządzenia 1072/2009).
Przepisy unijne dają jednak swobodę ustawodawcom państw członkowskich w zakresie kształtowania pozostałych warunków wykonywania takich przewozów.
Polski ustawodawca wykorzystał przyznaną mu możliwość. I tak przewoźnik taki powinien legitymować się zaświadczeniem na wykonywanie przewozów na potrzeby własne.
Jednak powstaje wątpliwość, czy na pewno wykonywane w tym przypadku przewozy drogowe wymagają uzyskania zaświadczenia NPW? W mojej ocenie w stanie faktycznym przedstawionym w treści zapytania takie zaświadczenie nie będzie potrzebne. Jest to jednak tylko moja subiektywna ocena, której treść wynika z warunków określonych w pytaniu.
Z artykułu dowiesz się:
Jeżeli jest to wyłącznie ruch krajowy to w przypadku pojazdów oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t nie są wymagane żadne uprawnienia do wykonywania przewozów drogowych niezależnie od tego czy jest to przewóz na potrzeby własne, czy też typowy transport.
Natomiast w sytuacji jazdy w ruchu międzynarodowym od 21 maja 2022 r. nie są również wymagane uprawnienia przewozowe - ale tylko w sytuacji, gdy będziemy wykonywali wyłącznie tzw. przewóz na potrzeby własne.
Proszę o podanie maksymalnej długości autotransportera wraz z przewożonymi samochodami. Inspekcja Transportu Drogowego liczy długość od początku pojazdu do końca elementu stałego zabudowy czyli 18,75 m plus część samochodu na elemencie wysuwanym hydraulicznie czyli maksymalnie 20,75 m. Natomiast Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie mierzy długość do tablicy rejestracyjnej na wysuniętym najeździe. W tym przypadku długość pojazdu to minimum 19,30 m i jest to traktowane jako wykroczenie i nakładana jest kara administracyjna. Który pomiar jest prawidłowy?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »