Do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19, mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Zgodnie z przepisami wnioski te mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, od kiedy został zniesiony stan epidemii.
Od 16 maja 2022 r. w Polsce został zniesiony stan epidemii. W ciągu 3 miesięcy od tego dnia przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą złożyć wnioski o świadczenie postojowe. Jest to ostatnia szansa dla firm, które wcześniej tego nie zrobiły.
Wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą
Wnioski o zwolnienie ze składek ZUS oraz o świadczenie postojowe – wkrótce będzie można składać tylko przez Internet. Taki tryb powoduje mniej błędów. Sprawdź szczegóły.
Jeśli przedsiębiorca incydentalnie powierzy pracownikowi wykonywanie pracy w czasie trwania przestoju, nie będzie musiał zwracać dofinansowania za cały miesiąc, lecz proporcjonalnie. Taką interpretację przepisów specustawy przedstawiło ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.
W prawie 10% wniosków, które są składane w ZUS w formie papierowej brakuje podpisu wnioskodawcy. Ten brak uniemożliwia rozpoznanie wniosku. Pracownik ZUS musi wezwać wnioskodawcę do złożenia nowego, podpisanego wniosku. Przez to znacznie wydłuża się czas oczekiwania np. na wypłatę postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek przez trzy miesiące.
Świadczenie co do zasady wynosi 2.080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. W przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1.299,99 zł (mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego 2020 r.
Świadczenie postojowe jest jednym z instrumentów mających służyć złagodzeniu negatywnych następstw ekonomicznych pandemii koronawirusa. Sprawdź, jak złożyć wniosek.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »