Od 21 maja br., kierowcy pojazdów ciężarowych o dmc od 2,5 do 3,5 t. będą musieli przechodzić badania lekarskie i psychologiczne. Dotyczy to jednak wyłącznie przewozów: międzynarodowych i kabotażowych. Dodatkowo kierowcy spoza Unii Europejskiej będą musieli mieć świadectwo kierowcy.
Kierowcy ciężarówek i autobusów muszą przeprowadzać badania lekarskie w zakresie i w terminach przewidzianych w ustawie o transporcie. Istnieje jednak sytuacja, gdy muszą zrobić dodatkowe badania wynikające z Kodeksu pracy. Kiedy?
Zgodnie z przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, z późn. zm.) osoby przyjmowane do pracy, jak i osoby już zatrudnione podlegają wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim, które przeprowadza się na podstawie wydanego przez pracodawcę skierowania. Kluczowymi dokumentami przechowywanymi przez pracodawców są orzeczenia lekarskie wydane na podstawie powyższych. Nie ma za to przewidzianego obowiązku przechowywania kopii skierowań na badania i w rzeczywistości niewielu pracodawców je posiada.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »