Identyfikacja wyrobów w procesie produkcyjnym umożliwia śledzenie i analizowanie kolejnych etapów produkcji i kontroli, lokalizowanie partii zwolnionych w magazynie (dla klienta) i nadzorowanie wyrobów niezgodnych z wymaganiami do korekcji (do 100% kontroli, do naprawy, do wyjaśnienia niezdefiniowanego defektu, do selekcji partii zareklamowanych, do testów technologicznych itp.).
Zorganizowanie całego procesu wytwórczego to problem, z którym mają do czynienia wszystkie przedsiębiorstwa. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie równowagi pomiędzy zbilansowaniem produkcji (Heijunka) a likwidowaniem wąskich gardeł. Niniejszy artykuł przedstawia etapy skutecznego prowadzenia produkcji, uwzględniając możliwości przedsiębiorstw, do których jest kierowany. Opisuje środki i metody realizacji wybranych narzędzi, które przyczynią się do poprawy jakości firmy.
W dzisiejszych, zmiennych czasach, w dobie błyskawicznej informacji i ciągle zmieniających się warunkach ekonomicznych, wszechobecnej konkurencji w niemal każdej dziedzinie biznesu, przedsiębiorstwa konkurują już nie tylko produktami i ceną, ale przede wszystkim doskonałością operacyjną. Firmy, które to zrozumiały, budowanie przewagi nad konkurencją zaczęły upatrywać w optymalizacji własnych procesów produkcyjnych i logistycznych. Często to, nad czym mogą mieć kontrolę, to koszty działalności swojego przedsiębiorstwa. Osiągnięcie przewagi konkurencyjnej może odbywać się zatem przez minimalizację wymienionych kosztów – przewidywanie przychodów jest przecież znacznie trudniejsze i często bardziej stresujące. W artykule przeczytasz o potrzebie optymalizacji procesów logistycznych i dowiesz się, od czego zacząć.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »