Przeczytaj także:
W przypadku pracy w porze nocnej, kierowca podlega sztywnemu ograniczeniu czasu jego pracy do 10 godzin. Żadne oświadczenie kierowcy nie powoduje wyłączenia tego przepisu. Są jednak sposoby korzystnego zaplanowania godzin nocnych w regulaminie firmy tak, żeby kierowca mógł pracować dłużej. Sprawdź jakie!
Jak najefektywniej zaplanować pracę w porze nocnej?
Czy są jakieś wyłączenia od ograniczenia pracy kierowcy do 10-godz. w nocy?
W przypadku pracy w porze nocnej, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin. J ak należy rozumieć zwrot „ w danej dobie”? Czy jako dobę od godz. 0.00 do godz. 23.59, czy od pierwszej czynności? Ponadto czy odpoczynek dzienny kasuje czas pracy w godzinach nocnych?
Przy ustalaniu dodatkowego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, można wpaść w pułapkę, która grozi mandatem od PIP i koniecznością wypłacenia kierowcy zaległych kwot dodatku. Otóż podstawą do obliczenia dodatku nocnego jest minimalne wynagrodzenie za pracę. Kwotę obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
W przypadku gdy praca jest wykonywana w porze nocnej, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie. Oznacza to, że nawet minuta pracy kierowcy w porze nocnej powoduje, że może on pracować tylko 10 godzin. Jakie elementy wliczane są do pracy kierowcy? Sprawdź.
Z artykułu dowiesz się:
- ile wynosi kara za przekroczenie czasu pracy w porze nocnej?
- jakie instytucje mogą kontrolować czas pracy ?
- czy ITD może kontrolować czas pracy w nocy kierowców pracujących na umowę o pracę?
W sytuacji gdy praca kierowcy wykonywana jest w porze nocnej, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie. Z powodu tego ograniczenia powstają dodatkowe problemy z rozliczaniem czasu pracy. Jak liczyć czas pracy w godzinach nocnych? Sprawdź poradę naszego eksperta!
Przewidziana dla kierowców pora nocna służy do ustalania ich czasu pracy i powinna obejmować 4 godziny z przedziału od 24.00 do 7.00. Brak określenia pory nocnej powoduje, że inspektor pracy może uznać automatycznie, że wynosi ona 7 godzin. Spowoduje to, że kierowcy będą naruszać normy czasu pracy. W konsekwencji narazi to firmę na kary finansowe.
Brak określenia porty nocnej powoduje, że inspektor pracy może uznać automatycznie, że wynosi ona 7 godzin. Spowoduje to, że kierowcy będą naruszać normy czasu pracy. W konsekwencji narazi to firmę na kary finansowe.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »