Przeczytaj także:
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Jak prawidłowo rozliczyć prace kierowcę pochodzącego z Węgier? Kierowca jest zatrudniony w Polsce, ale 90% czasu spędza na Węgrzech (samochód powyżej 3,5 tony). Kto ma rozliczać jego czas pracy, gdzie odprowadzać składki na ZUS i podatek?
W związku z pandemią COVID-19 poszczególne państwa członkowskie przyjęły krajowe rozwiązania dotyczące przedłużenia legalności pobytu cudzoziemców spoza UE na swoim terytorium. KE zaleca, żeby wiza przedłożona w jednym kraju członkowskim, obowiązywała w całej UE. Chodzi o to, żeby uniknąć problemów przy przekraczaniu granic przez kierowców zawodowych.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało zmiany w przepisach, mające na celu sprawniejszą i szybszą obsługę spraw związanych z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce. Proponowane zmiany to: odejście od papierowej formy obiegu dokumentów i elektroniczna wymiana danych między urzędami pracy a służbami kontrolnymi.
Firmom zatrudniającym kierowcom ze Białorusi lub Ukrainy nie jest potrzebny certyfikat rezydencji takich pracowników. Pobranie zaliczki na podatek dochodowy może się odbyć na podstawie oświadczenia złożonego przez cudzoziemca.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »